banner39

banner35

İsyancıların şartı: Kaddafi gitsin!

Lübya'da bazı kentleri elinde tutan muhalifler Kaddafi giderse müzakere yapılacağını açıkladı, Ras Lanuf'ta Kaddafi'ye bağlı güçlerle yönetim karşıtları arasında çatışmalar çıktığı bildirildi

Afrika 04.03.2011, 14:03 04.03.2011, 14:09
İsyancıların şartı: Kaddafi gitsin!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'nın doğusunda kontrolü ellerinde bulunduran isyancılar, müzakerelere ancak Muammer Kaddafi'nin görevini bırakıp sürgüne gitmesi durumunda başlayabileceklerini açıkladı.

Bingazi kentinde kurulan Libya Ulusal Konseyi, hükümetin isyancılara karşı yürüttüğü operasyonları durdurmak için dış müdahale çağrısında da bulundu.

BBC'nin haberine göre, Albay Kaddafi'nin isyancılarla müzakere yürütmek için bir istihbarat yetkilisini görevlendirdiği haberlerinin ardından açıklama yapan isyancılar, Kaddafi baştayken müzakere edilecek bir şey olmadığını söyledi.

İsyancı Libya Ulusal Konseyi'nin başında, geçen ay Kaddafi'nin kabinesinden ayrılan eski içişleri bakanı Mustafa Abdulcelil var. Abdulcelil'in bir sözcüsü, "Müzakere edilecek bir şey varsa o da Kaddafi'nin gitmesidir. Can kaybını ancak bu şekilde önleyebiliriz dedi."

DOĞU'DA ÇATIŞMA VAR

Öte yandan, ülkede çatışmaların sürdüğü haberleri geliyor. El Cezire televizyonu, başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye'de ve Ras Lanuf da Kaddafi güçleriyle muhalifler arasında çatışmalar olduğunu duyurdu. Çatışmaların devam ettiği kaydedildi, ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı güçlerin ülkenin doğusunda, petrol terminallerinin bulunduğu Brega kentini bombaladığını duyurdu. Reuters ajansına açıklamada bulunan 2 kaynak ise kentte yeni bir saldırı düzenlediğine ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını ancak konuyu araştırdıklarını belirtti.

MUHALİFLERİN ELİNDEKİ ASKERİ ÜSSÜN YAKINI BOMBALANDI

Bir Libya savaş uçağının ülkenin doğusundaki Ecdebiye kentinde, muhaliflerin elindeki askeri üssün yakınını bombaladığı bildirildi. Haniye üssündeki cephaneliği korumakla görevli bir muhafız, jetin sesini ve ardından patlama duyduklarını söyledi. Muhafız, üssün isabet almadığını, duvarlarının hemen dışının bombalandığını belirtti. Bir başka gönüllü muhafız da iki füze atıldığını ifade etti.

Tunus Kızılayı da Libya'dan kaçan 12 bin 500 kişinin sınırda mahsur olduğunu doğruladı. 20 Şubattan bu yana Tunus-Libya sınırını Libya'dan kaçan yaklaşık 100 bin kişinin geçtiğini bildiren Tunus Kızılayından bir yetkili, iki haftada toplam 95 bin 275 kişinin sınırı geçtiğini belirtti. Yetkili, sınırı geçmeyi bekleyenler arasında yaklaşık 35 bin Mısırlı ve 10 binden fazla Bangladeşlinin de bulunduğunu söyledi.

"LİBYA'YA SATILAN SİLAHLAR BUGÜN HALKA KARŞI KULLANILIYOR"

Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller milletvekillerinden Eva Joly, Avrupa ülkeleri hükümetlerini, Libya kriziyle ilgili "kalleşçe tutum" sergilemekle itham etti.

Fransa'nın güneyindeki Marsilya'da Avrupa Ekoloji-Yeşiller partisinin toplantısı sırasında Eva Joly, "Fransa, Libya'ya 210 milyon avro değerinde silah sattı. Avrupa Birliği (AB) sadece 2009 yılında aynı ülkeye 343 milyon avroluk silah sattı. Üstelik Libya İtalyan ve Avrupa para fonları sayesinde silah satın alma imkanına sahip" diye konuştu.

Joly, "Avrupa hükümetlerinin 'kalleş tutumunun' tersine, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye 'yeter artık' diyebilme cesaretini gösteren ve bu uğurda ölmeye hazır olan Libya halkını selamlıyorum" dedi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Fransız hükümetinin, Libya rejimine başka paralar da ödediğini savunan Joly, Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi Libya'ya karşı "korumacı tutum" sergilemekle ve "vizyonsuzlukla" suçladı.

Joly, "Libya'ya satılan silahlar bugün halka karşı kullanılıyor" dedi.

"İNSANLIK SUÇU" SORUŞTURMASI AÇILDI 

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Luis Moreno-Ocampo, Libya'da özellikle Albay Muammer Kaddafi ve oğulları hakkında "insanlık suçu" soruşturması açıldığını bildirdi.  Moreno-Ocampo Hollanda'nın Lahey kentindeki UCM'de düzenlediği basın toplantısında, savcılık bürosunun, Libya'da "15 Şubattan beri insanlığa karşı işlenen suçlar" için soruşturma açma kararı verdiğini belirtti. 15 Şubatta Bingazi'de, 16 şubatta Aal-Bayda, Derna ve Zenten ile 20 şubatta Trablus'ta barışçı gösteri yapanların güvenlik güçlerinin saldırısına uğradığı birçok olayı sayan savcı, "Bu suçları işleyen güvenlik güçleri üzerinde söz sahibi, de facto bir otoriteye sahip bazı bireylerin kimliklerini belirledik" dedi.

Savcı ayrıca, resmi otoriteye sahip ve yasaların gözünde sorumlu tutulabilecek bireylerin kimliklerini de tespit ettiklerini sözleri ekledi. Moreno-Ocampo, aralarında Albay Muammer Kaddafi, üç oğlu ve Libya Dışişleri Bakanının bulunduğu sekiz kişinin savcılığın soruşturması kapsamında yer aldığını belirtirken, bu kişilerin isimlerini açıklamadı, sadece görevlerini tarif etti. Soruşturmada, Kaddafi'nin dışında oğulları, Seyfülislam, Hamis, Moatassim ile Dışişleri Bakanı Musa Kusa, eski Başbakan Ebu Zeyd Ömer Dorda, rejimin emniyet güçleri ve askeri istihbarat şefi Mansur Daw El Hossi ve Kaddafi'nin kişisel güvenlik şefi Abdülkadir Yusuf Dibri yer alıyor.

Öte yandan, Hollanda Savunma Bakanlığı, üç Hollandalı askerin geçen pazar günü Libya ordusuna bağlı silahlı kişiler tarafından esir alındığını bildirdi.Hollandalı askerlerin sivillerin tahliye operasyonu sırasında saldırıya uğradıkları ve sonrasında kaçırıldıkları belirtildi.

Libya'nın doğusundaki Bingazi'ye bin ton un götüren BM'ye ait bir gemi ise, güvenlik endişeleri yüzünden yükünü boşaltamadan Malta'ya yöneldi.BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı'ndan yapılan açıklamada, Bingazi'ye gitmekte olan geminin güvenlik sorunu yüzünden yükünü boşaltamadan Malta'ya döndüğü belirtildi.
 
TRABLUS'TA YABANCI GAZETECİLERİN OTELDEN ÇIKMASI ENGELLENDİ

Libyalı yetkililer, başkent Trablus'ta cuma namazından sonra muhalefetin yapması beklenen protestoları haber yapmak için otelden çıkmak isteyen yabancı gazetecilere engel oldu. Trablus'da gazetecilerin kaldığı otele gelen güvenlik güçleri otelden çıkmaya çalışan basın mensuplarını engelledi.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, El Kaide üyeleri tarafından planlandığını iddia ettiği muhtemel gösterilere gazetecilerin katılmasının şiddet olaylarını tetikleyebileceğini, bu yüzden gazetecilerin otelde tutulduğunu söyledi.

Otelde resmen organize edilmiş medya ziyareti kapsamında yaklaşık 130 gazeteci bulunuyor. Bu gazetecilerin faaliyetleri yetkililer tarafından izleniyor.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?