banner15

İtalya: Sirte'nin düşmesi Kaddafi'nin sonu olur

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Kaddafi'nin Libya'da saklandığını düşündüğünü, Sirte'nin düşmesi durumunda sonunun geleceğini savundu

İtalya: Sirte'nin düşmesi Kaddafi'nin sonu olur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Sirte'nin düşüşünün Muammer Kaddafi rejiminin sonunun geldiğini göstereceğini belirtti.

Franco Frattini "Radio 24"e yaptığı açıklamada, "Ümit ettiğim gibi, Sirte cumartesi gününe kadar barışçıl bir şekilde teslim olmasının ardından düşerse, bu rejimin devrildiğini gösterecek" dedi.
Frattini, NATO'nun görevinin "Libya özgür olduğu zaman sonuçlanacağını" belirtti.

Kaddafi'nin nerede saklandığına dair bir soruya verdiği cevapta Frattini, Kaddafi'nin Libya'da gizlendiği fikrini taşıdığını, Libya'nın büyük bir çöl ülkesi olduğunu ve kaçabileceği bölgelerin bulunduğunu kaydetti.

Frattini, ülke dışına kaçışın çok göze çarpacağını ve bunun, saldırı düzenlemek ve şüphelileri tespit etmek için ülkede devreye gezen NATO'nun gözünden kaçmayacağını herkesin bildiğini söyledi.
Öte yandan, muhalifler Kaddafi'nin yakın çevresinden üst düzey bir kişiyi yakaladıklarını belirtti.
Muhaliflerden yapılan açıklamada, Nagi Ahrir adlı bu kişinin, 23 Ağustos'ta Zaviye'de bir kontrol noktasında yanında taşıdığı 23 bin dolarla Tunus'a kaçmaya çalışırken çocukları, kardeşi, şoförü ve korumasıyla birlikte yakalandığı kaydedildi.

Nagi Ahrir'in diplomatik pasaport taşıdığı belirtildi.

Yapılan sorgusunda Ahrir'in, Kaddafi'nin nerede saklandığına dair bilgi vermediği, sorgulamanın devam edeceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35