banner39

Kaddafi, Avrupa'da 'göçmen işgali' amaçlamış

Kaddafi’nin, kendisine karşı savaş hazırlığında olan Avrupalı ülkelere karşı 'göç silahını' kullanmaya çalıştığı iddia edildi

Afrika 03.10.2011, 12:52 03.10.2011, 12:55
Kaddafi, Avrupa'da 'göçmen işgali' amaçlamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçtiğimiz aylarda Libya’dan deniz yoluyla İtalya’ya sığınmak için yola çıkan göçmen dalgasının arkasında devrik lider Muammer Kaddafi’nin olduğu iddia edildi.

Kaddafi’nin kendisine karşı savaş hazırlığında olan Avrupalı ülkelere karşı “göç silahını” kullanmaya çalıştığı öne sürüldü.

Times gazetesinin haberine göre, Kaddafi binlerce kişiyi olumsuz şartlardaki deniz yolculuğuna zorlayarak, isyancıları destekleyen NATO ülkelerine yönelik Avrupa’nın güneyinde bir "göçmen işgali" oluşturmayı amaçladı. Bu “göç dalgası” sonucunda, yüzlerce kişi havasızlıktan veya uzun süre aç ve susuz kalmaktan dolayı yaşamını yitirmişti.

Haberde Libyalı liman yetkilisi Abdül Bost’un “NATO, ‘uçuşa yasak’ bölge ilan ettikten sonra, Kaddafi güçleri ülkedeki yabancı işçileri sokaktan toplayıp ilk önce otobüslerle limana; ardından ise teknelere bindirip Avrupa’ya yolladı” sözlerine yer verildi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün konu hakkında soruşturma yürüttüğünü kaydeden gazete ayrıca, İtalya ve Libya arasında 2010 yılında yapılan anlaşmalar sonrası hiç göçmen geçişi yaşanmazken, 2011 Şubat ayı sonrasında 20 bin göçmenin İtalya’nın Lampedusa adasına çıktığını hatırlatıyor.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?