banner39

Kaddafi Beni Velid'de iddiası

Muhalifler, Kaddafi'nin çöl kasabası Beni Velid'de olduğunu iddia etti

Afrika 01.09.2011, 14:57 01.09.2011, 14:57
Kaddafi Beni Velid'de iddiası

Libyalı muhalif güçlerin komutanı, Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'un 150 kilometre güneydoğusundaki çöl kasabası Beni Velid'de bulunduğunu tahmin ettikleri söyledi.

Ulusal Geçiş Konseyi'nin üst düzey komutanlarından olan Abdülmecid Mlegta, "güvenilir bir kaynaktan" aldıkları bilgiye göre, Kaddafi'nin yanında oğlu Seyfülislam ve istihbarat şefi Abdullah El Senussi ile birlikte Beni Velid'e gittiğini açıkladı.

Kaddafi'nin Trablus'un düşmesinden üç gün sonra Beni Velid'e gittiğini belirten Mlegta, "Orada bir operasyon merkezi kurmak ve bize yönelik saldırıları yönetmek istedikleri biliyoruz" dedi.

Mlegta'nın verdiği bilgiye göre, Libyalı muhalifler ülkenin en büyük aşiretinin bulunduğu bölgenin önde gelenleriyle temasa geçerek Kaddafi'nin yakalanıp teslim edilmesini istediler, ancak bu isteklerine henüz bir cevap alamadılar.

Mlegta, "Dört gün içinde bir sonuca ulaşmayı hedefliyoruz. Krizi bitirebiliriz ama askeri harekat şu anda söz konusu değil. Beni Velid'deki aşirete saldıramayız çünkü Bingazi ve Zintan'daki birliklerimizin çoğu Beni Velid bölgesinden" diyekonuştu.

Libyalı muhalifler, geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir açıklamada, Beni Velid'e 30 kilometre kadar yaklaştıklarını söylemişlerdi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?