banner15

Kaddafi, Cezayir Devlet Başkanını aradı

Kaddafi'nin Cezayir'e geçmek için Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'yı aradığı bildirildi

Kaddafi, Cezayir Devlet Başkanını aradı

Cezayir'de yayımlanan El Vatan gazetesi Muammer Kaddafi'nin Cezayir'e geçişi konuşmak için Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'yı aradığını yazdı.

Haberini Cezayir Devlet Başkanlığı kaynaklarına dayandıran gazete, Buteflika'nın Kaddafi'nin telefonuna cevap vermediğini kaydetti. El Vatan, devlet başkanı danışmanının Kaddafi'ye Buteflika'nın yerinde olmadığını, Cezayir'deki olaylarla meşgul olduğunu söylediğini belirtti.

Kaddafi ve bazı yardımcılarının Buteflika ile görüşmeler için bağlantı kurmak üzere ilk kez girişimde bulunmadığını vurgulayan kaynaklar, Cezayir'in pozisyonunun açık ve tarafsız olduğunu, Libya'nın içişlerine karışmayı reddettiğini bildirdi.

Görüşme talebinin ne zaman yapıldığını bildirmeyen El Vatan, Kaddafi'nin Cezayir-Libya sınırındaki Gadamis kasabasında olduğuna inanıldığını da yazdı.

Libyalı muhalif güçlerin Ulusal Geçiş Konseyi'nin komutanlarından Abdülmecid Mlegta, Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'un 150 kilometre güneydoğusundaki çöl kasabası Beni Velid'de bulunduğunu tahmin ettikleri söylemişti. Mlegta, "güvenilir bir kaynaktan" aldıkları bilgiye göre, Kaddafi'nin yanında oğlu Seyfülislam ve istihbarat şefi Abdullah El Senussi ile birlikte Beni Velid'e gittiğini ifade etmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35