banner15

Kaddafi, işgal korkusuyla lobi yapmış

Ekim ayının başında işgalin başlamasından korkan Kaddafi yönetiminin, birçok etkili isimle irtibata geçmeye çalıştığı iddia edildi

Kaddafi, işgal korkusuyla lobi yapmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, NATO komutasındaki askeri müdahaleyi sonlandırmak için yoğun bir lobi faaliyeti yaptığı ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinin bugün manşetinden verdiği ve gizli belgelere dayandırdığı özel haberde, Ekim ayının başında işgalin başlamasından korkan Kaddafi yönetiminin, başta ABD Başkanı Obama olmak üzere birçok etkili isimle irtibata geçmeye çalıştığı iddia edildi.

Kaddafi'nin irtibata geçtiği isimlerin başında ise Libya'ya askeri bir müdahaleye en başından beri karşı çıkan Amerikan Demokrat Kongre üyesi Dennis Kucinich'in geldiği öne sürülüyor. Kaddafi hükümetinin, bütün masraflarını ödemeyi teklif ederek Kongre üyesini Libya'ya davet ettiği kaydediliyor. Kucinich'in ise güvenlik gerekçeleriyle Libya yerine Suriye'ye gitmeyi tercih ettiği ve burada Libya Başbakanı ile görüştüğü aktarılıyor.

Haberde ayrıca, Libya Başbakanı'nın Obama'ya 23 Haziran'da "kibar bir dille" kaleme alınan bir mektup göndererek, ABD yönetiminin isyancıları memnun etmek için Libya devletinin mal varlıklarına el koymasından vazgeçmesi talebine yer veriliyor.

Dün İstanbul'da yapılan Libya Temas Grubu toplantısında da Libya'nın yurt dışındaki mal varlıklarının serbest bırakılması çağrısında bulunulmuştu. İngiltere Başbakanı David Cameron da, Libya mal varlıklarını dondurmayı sürdüren Jacob Zuma'yı telefon ile arayarak bu ısrarından vazgeçmesini istemişti.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mahmud Cebrail ile görüşmesinin ardından, dondurulan Libya varlıklarını serbest bırakmayı planladıklarını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35