banner15

Kaddafi köşe bucak aranıyor

Libyalı Muhalifler Kaddafi'nin peşinde. İsyancılara İngiliz SAS komandolarının öncülük ettiğini bildirildi. Kaddafi'yi ölü ya da diri getirene 1,7 milyon dolar ödül verileceği açıklandı

Kaddafi köşe bucak aranıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Muhaliflerin Bingazi'de kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi, Trablus'a taşınma hazırlıkları yaparken, Muammer Kaddafi'ye son darbeyi vurmak için de tüm yöntemleri deniyor. Çeşitli yerlerinden dumanlar ve silah sesleri yükselen başkent Trablus'ta, muhalifler Kaddafi'yi aramaya devam ediyor.

Libya'da isyancılar, Albay Muammer Kaddafi'yi ölü ya da diri getirene 2 milyon Libya dinarı (1,7 milyon dolar) ödül ve yargı muafiyeti vadetti.

Muammer Kaddafi'nin karargahı Bab el Aziziye'yi ele geçiren göstericiler, Trablus'ta hakimiyeti hâlâ tam olarak sağlayabilmiş değil. Karargahın hemen yakınındaki Ebu Selim mahallesi üzerinde direnen Kaddafi yanlıları, havaalanına giden yolu da keskin nişancıları sayesinde ulaşıma kapatmış durumda. Bab el Aziziye ise, muhaliflerin coşkulu kutlamalarına sahne oluyor. Karargahın duvarlarına Kaddafi ile alay eden resimler çizen yönetim karşıtları, daha sonra bu resimlere ayaklarıyla basarak Libya liderine hakaret ediyorlar.

Muhalifler, başkent Trablus'un neredeyse tamamını ve ülkenin yüzde 95'ini kontrol altına aldıklarını öne sürüyor. Fakat Ebu Selim bölgesinden, muhaliflerin kontrolündeki yerlere yönelik yoğun ateş sürüyor. Mahalleyi kuşatan göstericiler, henüz taarruza geçebilmiş değil. Kentte kadın ve çocuklar ortalıkta yok. Ya çoğu kaçmış ya da evlerinden dışarı çıkamıyor.

Muhalif güçler, Trablus'taki uluslararası havaalanını da kontrol ettiklerini iddia ediyor fakat bölgeden hâlâ çatışma haberleri geliyor. Havaalanına giden yolun, Kaddafi yanlılarının yoğun ateşi altında olduğu belirtiliyor. Ancak sahil yolu açık ve tamamen muhaliflerin kontrolü altında.

Kaddafi'ye bağlı Genelkurmay başkanına ait çiftlikte şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtiliyor. Genelkurmay başkanının da çatışma esnasında çiftlikte bulunduğu öğrenildi.

Trablus'un büyük bölümünde kontrolü ele alan muhalif güçler, ağır silahlar bulunan araçlarıyla geldikleri ünlü Yeşil Meydan'da gövde gösterisi yaptı. 'Yaşasın Özgür Libya' ve 'Özgürlüğümüzden vazgeçmeyiz' şeklinde sloganlar atan bazı Libyalılar, yakın zamanda ülkenin Kaddafi güçlerinden tamamen arındığını tüm dünyaya göstereceklerini kaydediyor.

'SAS KOMANDOLARI KADDAFİ'NİN PEŞİNDE'

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Kaddafi'nin peşindeki isyancılara İngiliz SAS komandolarının öncülük ettiğini bildirdi.

Gazete savunma kaynaklarına dayanarak, isyancılarla aynı silahları kullanan ve Libyalı siviller gibi giyinen İngiliz askerlerinin haftalardır Libya'da bulunduğunu ve Trablus harekatının koordinasyonunda önemli rol oynadıklarını belirtti. Gazeteye göre, bu askerler şimdi, Başbakan David Cameron'ın emriyle, Kaddafi'yi bulmaya odaklandı.

"Kaddafi kadın kıyafetleriyle kaçabilir"

Öte yandan, Libya lideri Kaddafi'nin muhaliflerin yolları açması halinde ülkeden kaçabileceği iddia edildi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin eski sağ kolu Abdüsselam Callud, NATO'nun operasyonunu bitirmesi halinde Kaddafi'nin iktidarını yeniden kazanabileceğini söyledi.

Libyalı muhaliflere katılan Callud, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin Libya içinde ortadan kaybolabileceğini, NATO operasyonlarının bittiğindeyse destekçilerini geri toplayabileceğini düşündüğünü belirtti.

Kaddafi'nin hala başkent Trablus'ta olduğuna inandığını ifade eden Callud, "Muhalifler yolları açmalı. Yolları açtıktan sonra Kaddafi kadın kıyafetleri içinde Cezayir sınırı ya da Çad'a gitmek için Trablus'tan ayrılabilir" diye konuştu.

Callud, Kaddafi'nin "iktidar sarhoşu" olduğunu da savundu.

Kaddafi'yi iktidara getiren 1969 darbesini yapan cunta içinde yer alan Callud, 1990'larda Kaddafi'nin gözünden düşene kadar Libya'nın iki numaralı ismi olarak biliniyordu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35