banner39

Kaddafi milisleri Zaviye'den çekildi

Trablus etrafındaki çember daralırken, Kaddafinin yardımcısı olan kuzeni de istifa etti. Trablus camilerinin etrafına askerler konuşlandırıldı

Afrika 25.02.2011, 13:16 25.02.2011, 13:50
Kaddafi milisleri Zaviye'den çekildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'da Kaddafi karşıtları sokakları terk etmiyor. Ülkede hâlâ çatışmalar sürüyor. Zaviyede'ki çatışmaların ardından Kaddafi milislerinin kentten çekildiği belirtildi. Öte yandan, tüm ülkenin cuma namazı için bir araya geldiği, farklı şehirlerde gösteriler yapıldığı bildirildi. Kaddafi kuvvetlerinin kontrolündeki başkent Trablus'ta ise camilerin etrafına askerler konuşlandırıldı.

Libya'nın başkenti Trablus'un batısında, şiddetli çatışmalara sahne olan Zaviye'de güvenlik güçlerinin kente giremediği bildirildi. Bir görgü tanığı, kentin çevresinde askeri ve polis kontrol noktalarının bulunduğunu, ancak kentte asker ve polis olmadığını söyledi. Görgü tanığı sokaklarda sadece birkaç silahsız sivil gördüğünü anlattı.

Zaviye'de dün Libya lideri Muammer Kaddafi yanlılarıyla muhalifler arasındaki çatışmalarda 23 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirilmişti. Zaviye, Trablus'un 50 kilometre kadar batısında bulunuyor.

Libya'nın doğusundaki Edcebiya şehrindeki polis ve askeri kuvvetler de "17 Şubat Gençlik Devrimine" destek verme kararı aldı. El Cezire'ye konuşan ordu komutanlarından Hafız Abdulrahim, Kaddafi'yi devirmeye yönelik mücadeleye destek vereceklerini, "Libyanın özgürleşmesi için hizmet edeceklerini" söyledi.
 
İSTİFALAR SÜRÜYOR

Öte yandan Kaddafi'nin en yakın yardımcılarından, kuzeni Ahmed Kaddaf El Dem de protestoculara uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla istifa etti.

El Dem, göstericilere yapılanları "insan haklarının ve uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlali" olarak nitelendirerek, göstericilere şiddet uygulanmasını kınadı.

Kaddafi güçlerinin göstericilere kanlı saldırısının ardından Mısır'a geçtiğini belirten El Dam, Kaddafi'nin en yakınındaki isimlerden biriydi.El Dam'ın Mısır'la ilişkilerden sorumlu olduğu belirtildi.

Libya devlet savcısı Abdulrahman el-Abbar da bugün istifa ettiğini ve Kaddafi karşıtı eylemcilere katıldığını açıklayan isimlerden biri oldu.

Libya Adalet ve İçişleri Bakanlarının yanı sıra bazı büyükelçiler de uygulanan şiddeti protesto etmek için istifa etmişti.

GIDA KRİZİ UYARISI

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (DGP), Libya'daki gıda tedarik zincirinin kopmak üzere olduğunu bildirdi.

DGP sözcüsü Emilia Casella,düzenlediği basın toplantısında, Libya'nın pratikte tüm gıda maddelerini ithal ettiğini ve gıda tedarik zincirinin kopma noktasında olduğunu belirterek, ithal edilen gıdaların limanlara gelmediğini ve gıda dağıtımının şiddet olayları yüzünden yapılamadığını kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Melissa Fleming de Libya'yı terk etmek isteyen çok sayıda kişinin ülkeden ayrılamadığını bildirdi. Fleming, "Libya'yı terk etmek isteyen çok sayıda insanın kısılıp kalmasından endişe duyuyoruz" dedi.

 

Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?