banner15

Kaddafi, sığınacak Arap ülkesi arıyor

Libya Geçici Konseyi üyesi Abdul Munim el Huni, Kaddafi'nin Mısır, Fas, Tunus ve Cezayir'e mesaj göndererek bu ülkelerden sığınma talep ettiğini iddia etti.

Kaddafi, sığınacak Arap ülkesi arıyor

Son günlerde muhaliflerin elde ettiği başarılarla başkent Trablus'un dört bir yandan kuşatılması üzerine Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sığınacak bir ülke aramaya başladığı öne sürülüyor.

Londra'da yayımlanan Şarkul Avsat gazetesine konuşan muhalif isimlerden ve Libya Geçici Konseyi üyesi Abdul Munim el Huni, Kaddafi'nin Mısır, Fas, Tunus ve Cezayir'e mesaj göndererek bu ülkelerden sığınma talep ettiğini iddia etti. El Huni, "Kaddafi, Trablus'un düşmesi durumunda kendisi ve ailesi için sığınacak bir ülke arıyor." ifadelerini kullandı. El Huni, Kaddafi rejiminin artık birkaç günlük ömrünün kaldığını da iddia etti. El Huni, Kaddafi saflarını terk etmeden önce Libya'nın Arap Birliği temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Trablus'un 40 km batısındaki Zaviye'nin tamamen kontrol edilmesiyle muhalif güçlerin başkentin dış mahallelerine kısa sürede ulaşacağı belirtiliyor. Son birkaç haftadır üst üste Kaddafi güçlerine ağır darbe indiren NATO destekli muhalifler, son olarak Trablus'un Tunus yolu üzerinde dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Zaviye'nin büyük kısmını ele geçirmişti. Doğuda da ilerleyişini sürdüren muhaliflerin Trablus ile Kaddafi'nin doğum yeri Sirte kentleri arasındaki bağlantıyı kesmeye çalıştıkları ifade ediliyor.

Muhaliflerin ilerleyişi üzerine Kaddafi yönetimi uzlaşma çağrısında bulunmuş ama görevi bırakmayı yine reddetmişti. Geçici yönetimin başkanı Mustafa Abdul Celil, önceki gün yaptığı açıklamada, zaferin artık ufukta belirdiğini söylemişti.

Uzmanlar, Kaddafi'yi kabul edebilecek çok az sayıda ülke bulunduğunun altını çiziyor. Tunus ve Yemen devrik liderlerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'ın daha önce Kaddafi ile ilişkileri çok gergindi. Diğer Arap ülkelerinin de Kaddafi'ye ev sahipliği yapma riskini göze alamayacakları ifade ediliyor. Kaddafi için tek alternatifin Venezuela ve Küba gibi Latin Amerika ülkeleri olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35