banner39

banner35

Kaddafi uçaklarla halkı bombalıyor

Libya'nın kenti Brega'nın, Muammer Kaddafi güçleri tarafından karadan ve havadan bombalanmaya devam ediyor

Afrika 03.03.2011, 15:34 03.03.2011, 15:34
Kaddafi uçaklarla halkı bombalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki petrol terminali kenti Brega'nın, Muammer Kaddafi güçlerinin dün karadan ve havadan saldırısının isyancılar tarafından püskürtülmesinden sonra bugün de bir savaş uçağıyla bombalandığı haber verildi.

Görgü tanığı Aved Muhammed, uluslararası ajanslara yaptığı açıklamada, "yaklaşık bir buçuk saat önce hava saldırısı olduğunu ve bombalamayı kendi gözleriyle gördüğünü" söyledi.

Brega'daki bir başka tanık Muhammid Sibli de petrol ihraç terminaline yaklaşık 2 kilometre mesafedeki petrol mühendisliği fakültesi yakınına bomba isabet ettiğini kaydederek, "Uçağın sesini, ardından patlamayı duyduğunu, sonra da açılan çukuru gördüğünü" anlattı.

KADDAFİ İLE GÖRÜŞMELERİ REDDEDİYOR

Libya'da isyancıların oluşturduğu Ulusal Libya Konseyinin Başkanı Mustafa Abdülcelil, Muammer Kaddafi ile görüşmeler yapılması düşüncesini tamamen reddettiklerini söyledi.

El Cezire televizyonu muhabirinin duyurduğuna göre, Abdülcelil, krizin sona ermesine yönelik Venezuela'nın girişimiyle ilgili hiç kimsenin bir temasta bulunmadığını ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amur Musa da yaptığı açıklamada, Venezuela'nın barış planının üzerinde düşündüklerini kaydetmişti.

Musa, "Chavez'in planı konusunda kendilerine bilgi geldiğini ancak bunun üzerinde hala düşündüklerini ve dün bazı liderlere danıştıklarını" anlatmıştı.

El Cezire'nin haberinde de Libya lideri Muammer Kaddafi ile Musa'nın, çeşitli ülkelerden temsilcilerin Libya'ya gönderilmesi konusundaki Chavez'in önerisi üzerinde mutabık kaldıkları belirtilmişti.

KADDAFİ'NİN PARALI ASKERLERİ

Libya'da Kaddafi yönetimine bağlı güçlerin safında 800 kadar Tuareg'in paralı asker olarak savaştığı bildirildi.

Malili güvenlik kaynakları Nijer, Mali, Cezayir ve Burkina Faso'dan 800 kadar Tuareg'in para karşılığında savaşmak üzere Libya'da bulunduğunu söylediler.

Nijer güvenlik kaynakları da bu rakamı doğrulayarak, Libya'da savaşan Tuareglerin büyük bölümünün Mali ve Nijerli olduklarını, Cezayir ve Burkino Faso vatandaşı sayısınınsa çok az olduğunu belirttiler.

Mali'nin başkenti Bamako'daki bir otelde Libyalı bir diplomat tarafından gizli bir büro açılarak Libya'da savaşmak isteyenlerin başvurularının kabul edildiği kaydedildi.

Afrika'daki 1,5 milyonluk göçebe toplumu Tuaregler, Nijer, Mali, Cezayir, Libya ve Burkina Faso'da yaşıyorlar.

LİBYA'YA MÜDAHALE NİYETİMİZ YOK

BRÜKSEL - NATO Genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İttifakın Libya'ya hiçbir müdahale niyetinin bulunmadığını söyledi.

Karadağ Başbakanı İgor Luksic'le görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Rasmussen, Libya'daki gelişmeleri yakından izlediklerini ve gelen talepleri not aldıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya hakkında aldığı kararın askeri güç kullanılmasını kapsamadığına dikkat çeken Rasmussen, şunları kaydetti: "NATO içindeki askeri yetkililer her türlü ihtimal için ihtiyat planlamaları yapıyor. NATO'nun (Libya'ya) hiçbir müdahale niyetinin bulunmadığını vurgulamak isterim. Fakat bir savunma ittifakı ve güvenlik örgütü olarak biz, her ihtimale karşı ihtiyat planlaması yaparız. Bu planlama BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde yapılır."

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?