banner39

banner35

Kaddafi ve çevresine soruşturma açılabilir

Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde Libya lideri Kaddafi ve çevresi hakkında, göstericilere karşı şiddet uygulandığı sebebiyle soruşturma açılabileceği bildirildi.

Afrika 03.03.2011, 15:47 03.03.2011, 15:47
Kaddafi ve çevresine soruşturma açılabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Luis Moreno-Ocampo, Libya lideri Muammer Kaddafi ve bazı oğullarının da içinde olduğu "yakın çevresi" hakkında, hükümete karşı gösteri yapan sivillere uygulanan şiddet nedeniyle insanlık suçu işlemekten soruşturma açılabileceğini söyledi.

Luis Moreno-Ocampo, yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin güvenlik güçlerinin, 15 Şubat'tan bu yana, birkaç kentte ve kasabada protestoculara yönelik saldırılarda bulunduğunu ve Libya lideri ile müttefiklerinin güvenlik güçleri üzerinde resmi ya da bilfiil yetkisi olduğunu belirtti.

UCM savcısı Moreno-Ocampo, "Libya'da, kimsenin dokunulmazlığı olmayacağını" vurguladı.

Kaddafi ve ailesine yaptırım kararı alan BM Güvenlik Konseyi, Libya'da suç işlenip işlenmediğini araştırmayı UCM'ye havale etmişti.

Savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakan UCM, 1 Temmuz 2002 tarihinde kuruldu ve 11 Mart 2003 tarihinde çalışmalarına başladı.

Bağımsız bir uluslararası kuruluş olan ve merkezi Lahey'de bulunan UCM, BM sistemi içinde yer almıyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?