banner15

Kaddafi yanlıları ve isyancılar Sirte için görüşüyor

Kaddafi yanlıları ile isyancılar, Kaddafi'nin elinde kalan son büyük kale olan Sirte'de sivil ölümleri en aza indirmek için görüşüyor

Kaddafi yanlıları ve isyancılar Sirte için görüşüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO, Libya'da Muammer Kaddafi yanlıları ile isyancıların, Kaddafi'nin elinde kalan son büyük kale olan Sirte'de sivil ölümleri en aza indirmek için görüştüklerini duyurdu.

NATO sözcüsü Albay Roland Lavoie, Trablus'un da "önemli ölçüde özgürleştirildiğini" ifade etti. İki havaalanının güvenliğinin sağlandığını belirten Lavoie, Tripoli limanının da eski haline dönmeye başladığını açıkladı.

Ancak her ne kadar kaçak olsa da Kaddafi'nin hala geriye kalan birliklerini kontrol ve komuta edebildiğini söyleyen NATO sözcüsü, Libya liderinin nerede olduğunun da bilinmediğini kaydetti.

NATO sözcüsü, Sirte yolunda NATO güçlerince vurulan 22 araç ve Sirte'nin barışçıl bir şekilde muhaliflerin eline geçme ihtimaline ilişkin sorular karşısında ise açıklama yapmakta zorlandı. NATO sözcüsü, vurulan araçların sivilleri tehdit edip etmediğini veya park mı yoksa hareket halinde mi olduklarını doğrulamayacağını belirtti. Sirte'nin barışçıl bir şekilde muhaliflerin eline geçeceği ihtimalini ise hesaplamadıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35