banner39

banner35

Kaddafi, Zaviye ve Ras Lanuf'u geri aldı

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birlikler doğuda isyancıların elindeki iki kenti geri aldı.

Afrika 11.03.2011, 14:40 11.03.2011, 14:49
Kaddafi, Zaviye ve Ras Lanuf'u geri aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batılı gazeteciler, Kaddafi yönetiminin Trablus'un batısındaki Zaviye kentinin düştüğü yolundaki iddialarını doğruladı.Muhalif güçlerin petrol ihraç edilen Ras Lanuf'u da terk etmeye başladıkları haber veriliyor.

BBC'den edinilen bilgiye göre, Bu arada, Avrupa Birliği liderleri Brüksel'deki zirvede Libya krizini ele almaya hazırlanıyor. İngiltere ve Fransa, Kaddafi yönetimine güçlü bir yanıt verilmesini istiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, sivillere yönelik saldırılara derhal son verilmesi ve Kaddafi ve 'adamlarının' iktidarı terk etmesini istedi

Bununla birlikte İngiliz ve Fransız liderler, uçuşa yasak bölge dahil, Libya'ya dış müdahalenin ancak geniş bir uluslararası destekle mümkün olabileceğini vurguladılar.

NATO savunma bakanları da dün uçuşa yasak bölge önerisini ele almış ancak daha fazla planlamaya ihtiyaç duyulduğunu açıklamışlardı.

SIRA BİNGAZİ'DE

İsyancılar, Kaddafi'ye bağlı güçlerin gemiler ve tanklarla Ras Lanuf'a girdiklerini duyurdu. Yüzlerce isyancının otomobil ve kamyonlarla kentten kaçtığı haber veriliyor.

Bu arada Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, sıranın isyancıların elindeki, ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'ye geldiğini söyledi.

Seyfülislam Kaddafi bir uluslararası müdahaleye karşı koyacaklarını belirterek "Amerikalıları burada asla istemiyoruz. Libya kolay lomka değildir. Biz Miki fare değiliz." dedi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?