banner39

banner35

Kaddafi'den muhaliflere 'görüşme' çağrısı

Libya eski lideri kaddafi'nin muhaliflere geçiş hükümeti kurulması konusunda müzakerelerde bulunma çağrısı yaptığı bildirilirken muhalifler, Kaddafi'nin önce teslim olması gerektiğini belirtiyor

Afrika 28.08.2011, 12:21 28.08.2011, 12:36
Kaddafi'den muhaliflere 'görüşme' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin geçiş hükümeti kurulması için isyancılarla görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

Libya Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Kaddafi'nin Libya'da bulunduğunu ve geçiş hükümeti için muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

İbrahim, Kaddafi'nin son zamanlarda oğlu Sadi'yi isyancılarla görüşmelerde bulunması için görevlendirdiğini fakat isyancıların buna yanaşmadığını öne sürdü.

Muhalifler ise, Kaddafi'nin teslim olmadığı sürece onunla herhangi bir müzakerede bulunmayacaklarını açıkladı. Bir üst düzey muhalif, Kaddafi'nin nerede olduklarını bilmediklerini, müzakereler için teslim olması gerektiğini söyledi.

Muhaliflerin petrol ve mali konulardan sorumlu yetkilisi Ali Tarhuni de, Kaddafi'nin teslim olması durumunda kendisi ile oturup konuşabileceklerini, başka türlü müzakereye yanaşmayacakalrını açıkladı.

Öte yandan muhaliflerin Kaddafi güçlerinin elinde olan Sirte yolu üzerindeki Bin Cevad kasabasını da ele geçirdiği ve burada zaferlerini ilan ettikleri bildirildi. Bin Cevad'da muhalifler, Kaddafi yanlıları ile teslim olmaları için görüşmeler yapıyor.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?