banner39

banner35

Kaddafi'nin adamları Nijer'e kaçıyor

Libyalı muhaliflerin Beni Velid'i ele geçirmesinin ardından, Kaddafi'nin oğlunun da aralarında bulunduğu birçok Kaddafi yanlsıının Nijer'e kaçtığı açıklandı

Afrika 06.09.2011, 09:05 06.09.2011, 09:38
Kaddafi'nin adamları Nijer'e kaçıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’dan Nijer’e yaklaşık 200-250 askerî araçtan oluşan bir askerî konvoyun ulaştığı açıklandı. Habere göre Nijer'e kaçanlar arasında Kaddafi'nin bir oğulunun da bulunduğu ifade ediliyor.

Askeri konvoyun Nijer'e ulaştığı haberi Nijer ve Fransız yönetimleri tarafından da doğrulandı.

KADDAFİ'NİN OĞLU DA NİJER'E KAÇTI

Libyalı muhalifler Kaddafi'nin kalelerini teker teker ele geçirirken; Kaddafi yanlısı birçok kişinin Nijer'e kaçtığı açıklandı. Haberlere göre Nijer'e kaçan Kaddafi yanlıları arasında Kaddafi'nin bir oğlu da bulunuyor.

Fransız askeri kaynakları, Kaddafi ve oğullarının Nijer üzerinden kendisine sığınma öneren Burkina Faso'ya geçebileceğini bildiriyorlar

NİJER'E KAÇIŞ İLK DEĞİL

Daha önce de Kaddafi'nin üst düzey askeri sorumlularından Mansur Doha'nın da aralarında bulunduğu 15 kişinin Nijer'e kaçtığı açıklandmıştı.

 NİJER’E TEPKİ

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı subayların yer aldığı Libya zırhlı araç konvoyunun ülkeye geçişine izin veren Nijer eleştirildi.

El Cezire'ye açıklama yapan Libya İnsani ve Siyasi Kalkınma Forumu Başkanı Ali Ebuzakuk, Nijer'in, Kaddafi rejiminin aranan subaylarını barındırmasının BM'nin seyahat kısıtlamalarını ihlal ettiğini söyledi.

Ebuzakuk, Nijer'in "Libya halkının düşmanından taraf olmaması gerektiğini" belirtti.
Zırhlı araçlardan oluşan 200-250 araçlık konvoyun muhtemelen Cezayir üzerinden geçerek Nijer'in kuzeyindeki çöl kasabası Agadez'e gittiği bildirilmişti.

Konvoydaki subaylardan bir kısmının Libya'nın güneyindeki taburdan olduğu kaydedilmişti.
Bir Fransız askeri kaynak, Kaddafi ve oğlu Seyfülislam'ın, Kaddafi ve ailesine sığınma öneren Burkina Faso'ya geçmek için konvoya katılmayı düşünmüş olabileceğini belirtmişti.

Kaddafi'nin güvenlik tugayı komutanı Mansur Zeyo ve 10'dan fazla Libyalı'nın ise Nijer'e önceki gün geçtiği açıklanmıştı.

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?