banner15

Kaddafi'nin düğününe Tito da katılmış

Kaddafi’nin Hırvat bir kadınla Mostar'da evlendiği düğüne eski Yugoslavya lideri Tito da katılmış

Kaddafi'nin düğününe Tito da katılmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya lideri Kaddafi ülkesinde kendisine karşı isyan edenler ile mücadele ederken; geçmişi ile ilgili ilginç bilgiler gün yüzüne çıkıyor.

Bosna’da günlük olarak yayınlanan Dnevni Avaz Gazetesi Kaddafi ile ilgili ilginç bir haber yayınladı.

Kaddafi ile ilgili tarih sayfalarına yazılan olaylardan biri de Kaddafi’nin Hırvat bir kadınla evlendiği eski Yugoslavya’daki düğününe Yugoslavya lideri olan ve Hırvat bir köylü babanın oğlu olarak doğan  Tito’nun katılması.

Gazetenin haberine göre Kaddafi Yugoslavya’da eğitim gördüğü sırada Hırvat asıllı bir kadınla evlenmiş.

Gazete tarafından yayınlanan haberde, Kaddafi 1960’lı yıllarda Yugoslavya’da öğrenci olarak kaldığı sırada Hırvat bir kadınla evlendi.

Kaddafi’nin Yugoslavya’da bulunduğu sırada Yugoslavya Halk Ordusu’nda hava eğitimi aldığı belirtilirken; Mostar’da yapılan düğünde Muammer Kaddafi, Safia

Kaddafi olarak isim değiştiren bir Hırvat kadınla evlendi ve düğününe  Yugoslav devlet ve siyaset adamı Tito da katıldı.

JOSİO BROZ TİTO KİMDİR ?

Yugoslav devlet ve siyaset adamı. On beş çocuklu fakir bir köylü ailesinin yedinci çocuğudur. Babası Hırvat, annesi Sloven'dir.

Bolşeviklerin safında 1917-1920 devrime ve iç savaşlarına katıldı. 1920'de bir Rus kadınıyla evlenmiş olarak Yugoslavya'ya geri döndü.Yugoslavya Komünist Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

Tito'ya 1943'te Yugoslavya Mareşalliği, daha sonra Hükümet Başkanlığı ve 1945'te Başkomutanlığı da verildi. Aynı yıl seçimlere gidildi. Tito'nun partisi olan Halk Cephesi seçimlerde galip çıktı. Seçimlerden hemen sonra resmen Yugoslavya Federal Cumhuriyetini kurarak ülkedeki monarşi(krallık) yönetimine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35