banner39

Kaddafi'nin etrafındaki çember daralıyor

Kaddafi'nin kontrolündeki başkent Trablus'a en yakın şehir olan Zaviye'nin kontrolü göstericilerin eline geçti

Afrika 27.02.2011, 15:15 27.02.2011, 16:36
Kaddafi'nin etrafındaki çember daralıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki kontrolü çoktan kaybeden Muammer Kaddafi'nin etrafındaki çember daralıyor. Son olarak muhalif göstericilerin, başkent Trablus'a en yakın şehir olan Zaviye'de de kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Trablus'un 50 kilometre batısında bulunan kentte Kaddafi'nin bayrakları kaldırılarak Kral İdris döneminin bayrağının asıldığı bildirildi. Göstericiler ise "devrim" sloganları atmayı sürdürüyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre kentte göstericilerle askerler arasında yaşanan son çatışmalarda 7 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda gösterici de yaralandı.

Muhalif göstericilerin saflarına katılan askerler ve göstericilerin, Kaddafi'ye bağlı birliklerin muhtemel saldırısı için hazırlık yapmakta olduğu belirtiliyor. Kaddafi güçlerinin, kentin etrafını sarmış olduğu bilgisi veriliyor. 200 bin kişinin yaşadığı kentin etrafında Kaddafi'ye bağlı askerlerin beklediği bildiriliyor.

Halen başkent Trablus'tan Zaviye'ye giden yolda Kaddafi birlikleri tarafından oluşturulan en az 6 kontrol noktası bulunuyor. Her kontrol noktasında da en az bir tankın beklediği kaydediliyor.

Petrol rafinelerine yakın olması açısından önemli bir şehir olan Zaviye'de polis karakollarının talan edildiği ve duvarlarına Kaddafi karşıtı resimler asıldığı da gelen haberler arasında.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?