'Kaddafi'nin kara kutusu' Fransız tuzağına düşmüş

Moritanya'da yakalanan Kaddafi'nin istihbarat şefi Senusi, Fransa ve Moritanya istihbaratının hazırladığı tuzağa düştü. Fransa'nın derdi bu kara kutunun açılmasını önlemek...

'Kaddafi'nin kara kutusu' Fransız tuzağına düşmüş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya eski casus şefi geçen hafta Moritanya'ya uçtuğunda bir sığınak arıyordu. Bunun yerine "Muammer Kaddafi'nin kara kutusu olarak bilinen adam", Fransız ve Moritanya istihbaratı tarafından kurulan bir tuzağa düştü.

Kaddafi'nin sağ kolu ve kayınbiraderi istihbarat şefi Abdullah el-Senusi, geçen hafta Moritanya'nın başkent, Nouakchott'ta tutuklandı. Hala karanlıkta olan ayrıntılar var, ancak bu tutuklama Senusi'yi isteyen Libya ile Fransa ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni karşı karşıya getirdi.

Libya Senusi'yi Trablus'ta yargılamak istiyor ve Moritanya'dan iadesini istedi. İade için anlaşma yapıldığı bildirilse de, Moritanya'ya giden heyet eli boş döndü.

Batılı ve Arap güçler Senusi'nin elinde tuttuğu sırların farkında, ve ona kamu önünde bildiklerini söyleme şansı vermek istemiyor. Arap ve Batılı hükümetlerin ortaya çıkacak gerçeklerden ciddi anlamda endişeli olduğu belirtiliyor.

62 yaşındaki Senussi'nin Nouakchott'da Moritanya istihbarat merkezinde tutulduğu tahmin ediliyor.

Senusi'nin Libya'dan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin seçim kampanyasının finansmanı için getirilen para hakkında ayrıntıları bildiğine inanılıyor.

Üst düzey bir Arap istihbarat kaynağı, "o, Fransa dahil pek çok lider ve ülkelerin mali yolsuzluklarına tanık oldu" derken, Sarkozy'nin Senusi'nin tutuklanmasıyla kişisel olarak ilgilendiği belirtiliyor. Fransız ve Arap basınında istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, Sarkozy açık bir yargılamayı önlemek için Libya'nın eski casus şefini Fransa'da gözaltına almak istiyor.

"SARKOZY RAHAT UYUYAMAZ"

Bir Arap istihbarat kaynağı, "Sarkozy Senusi'yi Fransa'ya getirene kadar huzur içinde uyuması mümkün olmayacaktır," diyor.

Öte yandan, bir çok Arap ülkesinde liderlerin de Senusi ve bildikleri yüzünden endişeli olduğu iddia ediliyor. Bildiklerini söylerse bu liderler için "felaket" olacağını savunanların sayısı hayli fazla... İstihbaratçılar, "Kaddafi ile komşu ülkelere karşı arbe, suikast ve saldırı planlayan, komplo kuran ülkeler var. Senusi mesajları iletti, toplantıları gizlice banda aldı, planları uyguladı" diyor.

FRANSA KİLİT ROL OYNADI

Fransa'nın Libya makamlarına teslim etmek istemediği için Senusi'ye Mali'de tuzak kurduğu ve onun Moritanya'ya kaçmasını sağladığı belirtiliyor. İddialara göre, hükümetin koruması altında Mali'nin kuzeyinde olan Libyalı casus şefi, Fransız ve Moritanyalı istihbaratçıların anlaşması sonrasında Senusi bu "güvenli sığınaktan" çıkarıldı ve tutulanmasına giden yol çizilmiş oldu.

Bir Fransız özel biriminin Moritanyalı bir kabile olan el-Me'edani ile temas kurarak, tutuklanması üzerine çalıştığı, 2008'de Fransa destekli darbeyle yönetime gelen Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Ould Abdülaziz'in de, eski sömürgecisine "borcunu" ödemek istediği iddia edildi.

LİBYA VE FRANSA ONU İSTİYOR

Libya heyeti tutuklanma haberinin hemen ardından Senusi'nin Fransa yerine Libya'ya teslim edilmesi için harekete geçti.

Fransa ise, Moritanya ile Senusi'nin yakalanması konusunda işbirliği yaptıklarını, hakkında bir tutuklama kararı ve iade talebi göndereceklerini açıkladı.
Şimdi bu mücadelenin sonucu ve Kaddafi'nin "kara kutusu"nun bildiklerini anlatıp anlatamayacağı merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39