banner15

Kaddafi'nin karargahı düştü

Libyalı muhalifler, Kaddafi'nin Trablus'un merkezinde bulunan karargahını uzun çatışmalar sonucu ele geçirdi...

Kaddafi'nin karargahı düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da Muammer Kaddafi dönemi sona erdi. Libyalı muhalifler, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Trablus'un merkezinde bulunan Babül Aziziye karargahını 'Trablus savaşı'nın 3. gününde ele geçirdi. Kaddafi ve oğullarının karargahta olmadıkları belirtildi.

Pazar günü itibariyle Trablus'taki kontrolü ele geçiren muhalifler, Kaddafi'nin karargahına ele geçirdi. Babül Aziziye'nin tamamen kontrolleri altında olduğunu açıklayan muhaliflerin askeri sözcüsü Ahmed Ömer Bani, Kaddafi ve oğullarının karargahta olmadığını söyledi.

Karargahtan gelen ilk görüntüler, muhaliflerin yağmalamalara başladığını gösterdi. Görgü tanıkları da muhaliflerin, silahları yağmaladıklarını ve keskin nişancı tüfeklerine el koyduklarını belirtti.

'Arap baharı' Libya'da da 41 yıllık Kaddafi rejimini devirdi!

Kaddafi güçleriyle NATO destekli muhalif güçler arasında 6 aydır süren çatışmalar sonunda, muhalifler Pazar günü Trablus'a girmiş ve kentin büyük bölümünde kontrolü ele geçirmişlerdi.

Kaddafi güçlerinin direnç gösterdiği hem muhalifler hem de uluslararası yetkililer tarafından sık sık dile getirilirken, son gelişme, muhalif güçlerin Kaddafi'nin Babül Aziziye'deki karargahına girmesi oldu.

Reuters muhabirleri, Kaddafi'ye bağlı güçlerin Babül Aziziye karargahındaki direnişinin durduğunu ve Libyalı muhaliflerin karargaha girdiğini söylediler.

Libyalı muhaliflerin, kutlama yapmak için karargahın içinde havaya ateş açtıkları belirtildi.

"72 SAAT İÇİNDE ÖZGÜRLÜK"

Libya'nın BM Büyükelçisi İbrahim Debbaşi, Babül Aziziye'nin "tamamen devrimcilerin ellerinde olduğunu" belirterek, tüm Libya'nın 72 saat içinde özgürlüğüne kavuşmasını beklediğini kaydetti.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin sözcüsü Cuma El Cemati de, BBC televizyonuna, Kaddafi'nin ya Trablus'ta ya da Trablus yakınında olduğu açıklamasında bulundu.

El Cemati, Kaddafi'nin ülkeden ayrıldığını sanmadıklarını belirterek, "Hala Libya'da olduğuna inanıyoruz. Ya Trablus'ta ya da Trablus yakınında olduğunu sanıyoruz" diye konuştu.

Sözcü, Muammer Kaddafi'in er ya da geç bulunacağını, Libya liderinin direnmesi halinde öldürüleceğini, aksi takdirde ise tutuklanacağını kaydetti.

Gün içinde Rus yetkililerin ulaştığı ve "hayattayım ve savaşacağım" mesajı veren Kaddafi yeriyle ilgili Pentagon'dan da bir açıklama geldi: "Kaddafi'nin hala Libya'da olduğuna inanıyoruz..."

İŞTE TRABLUS'TAKİ SON DURUM:

- Kırmızı alan muhaliflerin kontrolünde

- Yeşil alanlar ise şimdilik Kaddafi'nin elinde (Bab El Aziz de akşam üzeri Muhaliflerin eline geçti.)


MUHAİFLER KADDAFİ'NİN EVİNE GİRDİ

El Arabiya televizyonu, Libyalı muhalifleri kaynak gösterdiği haberinde, muhalif savaşçıların Muammer Kaddafi’nin başkent Trablus’taki evine girdiğini ve bayraklarını açtıklarını duyurdu.

 

Ayrıntılar geliyor...

Muhalifler Kaddafi’nin evine

El Arabiya televizyonu, Libyalı muhalifleri kaynak gösterdiği haberinde, muhalif savaşçıların Muammer Kaddafi’nin başkent Trablus’taki evine girdiğini ve bayraklarını açtıklarını duyurdu.
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 22:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35