banner39

Kaddafi'nin kenti düşmek üzere

Ulusal Geçiş Konseyi’ne bağlı muhalif askerler, devrik lider Muammer Kaddafi’nin memleketi Sirte’nin tamamına yakınının kuşatıldığını bildirildi

Afrika 11.10.2011, 13:24 11.10.2011, 13:24
Kaddafi'nin kenti düşmek üzere

Kaddafi’ye bağlı birliklerin direnişine sahne olan ve muhaliflerin kontrol etmekte en çok zorlandığı kentlerden biri olan Sirte'nin büyük bir bölümünün Ulusal Geçiş Konseyi’nin kontrolüne geçtiği bildirildi.  Yaşanan çatışmalarda muhaliflerin önemli komutanlarından Fethi Tevfik’in de hayatını kaybettiği açıklandı.

Muhalif güçlere bağlı bir komutan ise, Kaddafi yandaşlarını deniz yakınında 2 km karelik bir alana sıkıştırdıklarını bildirdi. Kaddafi yanlısı güçlerin direnişi devam ederken, muhalif güçlerin, kent merkezinde ağır topçu ve roket ateşiyle saldırıdığı açıklandı.

MUHALİFLER ÖNEMLİ TESİSLERİ ELE GEÇİRDİ

Libya'daki geçiş yönetimi, ülkenin uluslararası havaalanının denetimini de devraldı.
Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mustafa Abdülcelil, diğer milis güçlerinin de önemli tesislerin denetimini sivil yönetimine çok yakında teslim edeceğini söyledi.

Havaalanı, ülkenin batısında bulunan Zintan kentindeki savaşçılardan oluşan milis grubunun komutanı Muhtar El Ahdar'ın komutası altındaydı.

Abdülcelil, "milislerin bu önemli yeri kurtardıktan sonra artık bu önemli noktadan uçuşları düzenleyecek teknik kişilere teslim ettiğini" belirtti.

'KADDAFİ ÇÖLDE SAKLANIYOR'

Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nden (UGK) bir yetkili, firari lider Muammer Kaddafi'nin ülkenin güneybatısındaki Nijer ve Cezayir sınırları yakınında, çölde saklandığına inandığını kaydetti.

Kaddafi rejiminin, coğrafi olarak saklanmaya uygun olan bu bölgeyi daha önce de kullandığını belirten Koni, Kaddafi'nin Nijer hükümeti ile de sıkı bağları olduğuna ve sınırdan istediği gibi geçip ülkeye dönebiliyor olabileceğine dikkati çekti. Kaddafi'nin oğlu el Saadi de, Nijer'de ev hapsinde tutuluyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?