banner15

Kaddafi'nin kentleri teker teker düşüyor

Libyalı muhalifler Kaddafi’nin hakim olduğu kentleri teker teker alırken; bir zamanlar Kaddafi’nin en yakın adamlarından olan Abdüsselam Callud'un muhaliflere sığındığı açıklandı.

Kaddafi'nin kentleri teker teker düşüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı muhalifler NATO desteği ile Kaddafi güçlerine yönelik saldırılarını dört bir yandan sürdürüyor.

Zlitan kentini ele geçiren muhalifler daha sonra Zaviye’yi ve Brega kentlerine hakim olduklarını açıkladı.

MUHALİFLER: ZAVİYE'Yİ ELE GEÇİRDİK

Libya'da muhalifler, başkent Trablus'un batısındaki Zaviye kentinin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

Bölgedeki AFP muhabiri, muhaliflerin Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin elinde tuttuğu son büyük bina olan kentteki hastanenin kontrolünü ele geçirdiğini aktardı.

Daha önce Reuters muhabiri, Zaviye kentinde ağır silahların kullanıldığı bir çatışma çıktığını, havan ve uçak-savar silahlarının seslerinin de duyulduğunu söylemişti.

Trablus'un doğusundaki Zilitan kentinin kontrolü de kısa süre önce muhaliflere geçmişti.

LİBYALI MUHALİFLER BREGA'YI ELE GEÇİRDİ

Libyalı muhaliflerin stratejik öneme sahip Brega kasabasını da ele geçirdikleri bildirildi.

Libyalı muhaliflerin sözcüsü Ahmed Bani, Brega kasabasını almak için bir haftadan beri savaşan muhaliflerin nihayet kentin tamamında denetimi ele geçirdiğini söyledi.

Libya'daki en büyük petrol sahasıyla ülkenin en büyük ikinci hidrokarbon kompleksini barındıran Brega kasabası bu bakımdan çok büyük bir stratejik öneme sahip bulunuyor.

CALLUD LİBYALI MUHALİFLERE SIĞINDI

Libya lideri Muammed Kaddafi rejimin bir zamanlar iki numaralı ismi olarak bilinen Abdüsselam Callud'un Libyalı muhaliflere sığındığı bildirildi.

Libyalı muhaliflerin sözcüsü Mesud Ali, Callud'un muhaliflerin kontrolündeki Batı Dağları bölgesine sığındığını duyurdu. Libyalı muhalifler Reuters haber ajansına, Callud olarak adlandırdıkları bir kişiyi kendi aralarında ayakta dururken görüntüleyen bir video kaset gösterdi.

Libya'da muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin başkanı Mustafa Abdülcelal, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sonunun çok yakın olduğunu söyledi.

Abdülcelal, düzenlediği basın toplantısında, Kaddafi'nin yakın çevresiyle temasta olduklarını doğrulayarak "Her şey, sonunun çok yakın olduğunu gösteriyor" dedi. 

"Kaddafi gitmek isterse, bunu kendisinin söylemesini isteriz" diyen Abdülcelal, ancak Kaddafi'nin gideceğini açıklayacağını düşünmediklerini belirtti. 

HÜKÜMET İDDİALARI REDDEDİYOR

Hükümet isyancıların iddialarını reddederken, Zlitan'daki BBC Muhabiri kentin tamamen isyancıların kontrolüne geçmediğini aktarıyor.

Muhalif Misrata Askeri Konseyi'nden Münir Remzi cuma günü Zlitan'da yaşanan çatışmalarda 31 isyancının öldüğünü, 120 isyancının da yaralandığını söyledi.

Öte yandan, Trablus'taki yabancıların tahliyesi için planlar yapıldığı haberleri de geliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35