banner39

banner35

Kaddafi'nin savaş için milyar doları var

Kaddafi'nin isyancılara karşı başlattığı savaşı uzun süre devam ettirebilecek onlarca milyar dolara sahip olduğu belirtildi.

Afrika 10.03.2011, 13:28 10.03.2011, 13:28
Kaddafi'nin savaş için milyar doları var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yurt dışındaki hesapları dondurulsa bile isyancılara başlattığı savaşı uzun süre devam ettirebilecek onlarca milyar dolara sahip olduğu belirtildi.

The New York Times gazetesinin haberine göre, Libya Merkez Bankası ve diğer bankalarda Kaddafi'nin büyük miktarda varlığı bulunuyor. Gösterilerin başlamasından sonra bu paranın bir kısmının Kaddafi'nin çadırının bulunduğu Bab el Aziziye'de iç içe geçmiş üç ayrı duvarla çevrili ikametgahına aktarıldığı öne sürüldü. Paranın Amerikan doları ve Libya dinarı olarak tutulduğu sanılıyor. Kaddafi'nin Afrikalı savaşçılar ve siyasi destekçilerine bu paradan ödeme yaptığı kaydediliyor. Kaddafi'ye bağlı güçler arasında Mali, Nijer ve Darfur'dan 3 ila 4 bin kadar savaşçının bulunduğuna dair tahminlere yer veren gazete, bu savaşçılara günde bin dolar ödendiği iddiasını da sayfalarına taşıdı.

Büyük miktarda nakde sahip olması sebebiyle Kaddafi'nin kısa vadede ekonomik yaptırımlardan etkilenmeyeceği tahmin ediliyor. ABD, Kaddafi'ye ait olduğu düşünülen 32 milyar dolarlık Libya hesaplarını dondurmuş, BM ve AB de Kaddafi'ye karşı benzer adımlar atmıştı. Fakat hesapların birçoğunun, olaylar başlamadan birkaç hafta önce boşaltıldığı da öne sürülüyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?