banner15

Kaddafi'nin Sırbistan aşkı

Bosna Sırp Savaşı yıllarından itibaren Sırbistan'la iyi ilişkileri bulunan Kaddafi'nin bu ülkeye sığınacağı iddia edildi. Sırbistan ise Kaddafi'yi kabul etmeyeceğini açıkladı

Kaddafi'nin Sırbistan aşkı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kaddafi, 1990'lı yıllarda süren Yugoslav Savaşı süresince Sırplarla çok sadık bir dost idi. Bosna'daki Müslümanlara rağmen Sırplarla çeşitli işbirliği ve dostluk anlaşmaları imzalamıştı.

İngiliz Economist Dergisi, Sırp Libya ilişkilerinin hala çok güçlü olduğunu savunan bir makale yayımladı.  Makalede Sırbistan Savunma Bakanı, Sırp savaş uçaklarının Libya'daki muhalifleri bombalamasının büyük bir yanlışlık olduğunu açıklamak zorunda kaldığı ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde de Kaddafi'nin yakınında bulunan ve onu koruyan 1500 Sırp Çetnik'in bulunduğu ajanslara düşmüştü.

Libya'ya yönelik geçekleştirilen hava saldırısı haberlerine geniş yer veren Kosova ve Bosna medyası, Kaddafi'nin özel birliklerinde kendilerini "Çetnikler" diye adlandıran 1500'ün üzerinde Sırp paramiliter gücün yer aldığını iddia etmiş, Sırbistan'dan konu ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.

Dün de Kaddafi'nin Sırbistan'a sığınacağı iddia edilmiş, Sırbistan gelen tepkiler üzerine böyle bir durum karşısında Kaddafi'yi Lahey'deki Milletlerarası Adalet Divanı'na teslim edeceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35