banner39

Kaddafi'nin suç ortağı çıktı

Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdulcelil’in adalet bakanlığı yaptığı dönemde 32 mahkumun kurşuna dizilmesi kararını onayladığı açıklandı

Afrika 27.10.2011, 16:00 27.10.2011, 16:18
Kaddafi'nin suç ortağı çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya devrimine liderlik eden Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil’in adalet bakanlığı yaptığı dönemde 32 mahkumun kurşuna dizilmesi kararını onayladığı açıklandı.

YDH'nin Cezayir’de yayımlanan eş Şuruk gazetesinden aktardığı habere göre, dün Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil’in imzasının bulunduğu 2008 tarihli bir belgeyi yayımladı.

Gazetenin haberine göre, belgede o dönemde Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Mustafa Abdulcelil’in 13 yıldır cezaevinde tutulan 32 kişinin kurşuna dizilerek öldürülmesine onay verdiği bilgisi yer alıyor.

Aynı belgede dönemin Adalet Bakanı Mustafa Abdulcelil’in 50 kişiye müebbet, 15 kişiye de 5 ila 15 yıl hapis cezası verdiğinin belirtildiği açıklandı.

Belgenin adalet bakanının, başbakana gönderdiği bir yazı olduğu ve altında Mustafa Abdulcelil’in isminin açık bir şekilde gözüktüğünü belirten gazete, Abdulcelil’in adalet bakanlığı yaptığı dönemde Bulgaristanlı hemşireler hakkında verilen idam hükmünde de imzasının bulunduğunu yazdı.

Mustafa Abdulcelil, Libya’da gösterilerin başlamasından sonra Kaddafi’den ayrılan ilk resmi yetkili olmuş ve Bingazi kentine giderek burada devrime liderlik eden Ulusal Geçiş Konseyi’ni kurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?