banner15

Kaddafi'yi yakalamak için telefonlar dinleniyor

Muhaliflerin Kaddafi'yi yakalamak için muhbirleri kullandığı ve telefonları dinlediği bildirildi

Kaddafi'yi yakalamak için telefonlar dinleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libyalı muhalif güçlerin komutanları, Muammer Kaddafi'yi yakalamak için liderin yakın çevresinden isimleri muhbir olarak kullanıyor.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin askeri biriminin üst düzey yetkilisi Hişam Buhagyar, Kaddafi'yi yakalamak için yürütülen çalışmaların eşgüdümünü yürütüyor.

Muammer Kaddafi'nin Trablus'un güneydoğusundaki Beni Velid bölgesinde veya doğum yeri olan Sirte'de bulunduğuna inanan Buhagyar, "Kaddafi'yi arayan ve telefon görüşmelerini dinlemeye çalışan gruplar var. Tabii ki kendisi telefon kullanmıyor ama etrafındaki kişilerin telefon görüşmeleri yaptığını biliyoruz" dedi.

Buhagyar, çok sayıda ismin takip edildiğini ancak bu isimlerin Kaddafi'ye çok yakın isimler değil, Libya liderinin çevresindeki ikinci ya da üçüncü çemberde bulunan kişiler olduğunu söyledi.

"Biz bu kişilerle konuşuyoruz" diyen Buhagyar, bunlardan bazılarının rejimin düşmekte olduğunun farkına vardıklarını ve rejim sonrasında kendilerine bir şey olmaması için uğraştıklarını ifade etti. 
Buhagyar'a göre, bu kişiler muhaliflerle anlaşmaya varmak istiyor ve muhalifler tarafından oluşturulan "beyaz listeye" girmek istiyor.

"Bize yardım eden herkes beyaz listeye alınıyor" diye konuşan Buhagyar, sürgün edilmiş muhalifler arasında yer alıyor. 1980'li yıllarda Sudan ve Irak'ta özel kuvvetler eğitimi alan Buhagyar, ABD'de lisansüstü eğitim almış ve bir tekstil şirketi kurmak için Libya'ya dönmüş. Mısır ve Tunus'daki halk isyanlarının başarıya ulaşmasının ardından Trablus'u ele geçiren muhalif güçlerin komutanlığını yapan Hişam Buhagyar, şu anda Kaddafi'yi yakalamak için görevlendirilen özel kuvvetlerin başında bulunuyor.

Şu ana kadar bazıları başkent Trablus'un dışında olmak üzere 10 noktayı aradıklarını anlatan Buhagyar, Kaddafi'nin Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'den daha uzun süre saklanabileceğini çünkü Kaddafi'nin her zaman çadırda yaşamakla övünen bir Bedevi olduğunu söyledi.

"Kaddafi de tıpkı Saddam gibi yer altında bir delikte yaşayabilir çünkü o her yerde yaşayabilir" diye konuşan Buhagyar, yine de Kaddafi'nin yakalanmasının uzun sürmeyeceğini, çünkü parasının ve ikmal hatlarının kesildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35