banner39

Kamerun ayrılıkçılarla mücadele için özel kuvvet yığıyor

Kamerun ayrılıkçılarla mücadele için Anglofon bölgeye özel kuvvetleri konuşlandırıyor.

Afrika 06.09.2022, 00:33
Kamerun ayrılıkçılarla mücadele için özel kuvvet yığıyor

Kamerun'da 6 yıldır çatışmaların devam ettiği Anglofon (İngilizce konuşulan) Kuzey Batı ve Güney Batı bölgelerine, özel kuvvetlerin konuşlandırılacağı duyuruldu.

Kamerun Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Paul Biya'nın, Özel Kuvvetlerden oluşturulan müfrezenin ülkenin batısındaki çatışmaların devam ettiği Anglofon bölgeye konuşlandırılması talimatını verdiği duyuruldu.

Kamerun'da hükümetin Anglofon Güney ve Kuzey Batı bölgesindeki okul ve mahkemelere İngilizce bilmeyen öğretmen ve hakimleri atamasına tepki olarak bölgede 2016'nın son aylarında gösteriler başlamış ve Anglofon krizi patlak vermişti.

Ayrılıkçı gruplar, ülkenin 1961-1972'deki federalizme geçişinin yıl dönümü 1 Ekim 2017'de "Ambazonya" adını verdikleri sembolik devlet kurduklarını açıklamış ve resmi dili de İngilizce ilan etmişlerdi.

Son verilere göre, Anglofon krizinde ordu ile ayrılıkçılar arasındaki çatışmalarda en az 6 bin kişi yaşamını yitirdi, 679 bin kişi yerinden oldu, 80 bin kişi ise komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?