Kamerun, Kenya ve Somali’de bombalar patladı

Kamerun, Kenya ve Somali’de patlayan bombalar sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Afrika 17.06.2019, 12:29 18.06.2019, 09:49
Kamerun, Kenya ve Somali’de bombalar patladı

Kamerun, Kenya ve Somali'deki hafta sonu boyunca meydana gelen bombalı saldırılarda, en az 12 polis memuru hayatını kaybetti. Yapılan açıklamada Anglofon krizi ve Eş-Şebab saldırılarıyla da çok sayıda polis memuru da yaralandı.

Yetkililere göre, Kamerun’da gerçekleştirilen saldırıların arkasında Anglofon (İngilizce konuşanlar) yer alırken Kenya ve Somali’deki saldırıların Eş-Şebab örgütü bulunuyor.

KAMERUN’DA DÖRT POLİS ÖLDÜRÜLDÜ

Genelinin Fransızca konuştuğu Kamerun’da İngilizce konuşan ayrılıkçılar ev yapımı bombayı polislerin geçişi sırasında patlattı. Olayda dört polis hayatını kaybederken altı kişi de yaralandı.

Kamerun emniyet yekililerinin saldırganları yakalamak için kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdüreceği vurgulandı.

SÖMÜRGE DÖNEMİNDEN KALAN 'ANGLOFON' KRİZİ

Nüfusu 22 milyon olan Kamerun’un, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerinde 5 milyon kişi Anglofon bölgelerinde hayatına devam ediyor. Frankofon yönetimine başkaldıran Anglofonlar, 2017 Ekim ayının başında ‘Ambazonya’ adını verdikleri sembolik bir devlet kurduklarını ilan ettiler. Bu başarısız bağımsızlık ilanından sonra, Ambazonya bayrağı altındaki ayrılıkçılar, mücadelenin silahlı bir aşamasına başladı. Şu ana kadar yaşanan olaylarda onlarca sivil ve bir düzineden fazla güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

KENYA’DA BİR POLİS HAYATINI KAYBETTİ

Somali’nin bir kısmını 2011’den beri işgal altından tutan Kenya emniyetine bağlı bir polisin bombalı saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

EŞ-ŞEBAB SEKİZ KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI

Cumartesi günü, Eş-Şebab örgütü Somali'nin başkenti Mogadişu'da en az sekiz kişinin ölümüne yol açan iki bomba patlattı.

Eş-Şebab’ın askeri operasyonlarının sözcüsü Abdiasis Abu Musab, grubun Kenya'daki ve ikisi Mogadişu'daki patlamadan sorumlu olduğunu söyledi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?