banner39

Kamerun'un kuzeyi, açlık riskiyle karşı karşıya

Kamerun'un kuzeyinde çiftçiler Boko Haram korkusuyla göç ediyor. Tarlaların ekilmemesinden dolayı gıda fiyatları yükseldi. Bölge açlık kriziyle karşı karşıya

Afrika 12.02.2015, 14:32 12.02.2015, 14:32
Kamerun'un kuzeyi, açlık riskiyle karşı karşıya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamerun'un kuzeyinde, Boko Haram örgütünün saldırılarından korkan çiftçiler çoğu tarlalarını terk edip başka bölgelere göç ediyor.

Nijerya sınırına yakın bölgelerdeki çiftçilerin büyük bölümünün ekim yapmaması gıda fiyatlarının yükselmesine ve halkın açlık riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Tarım Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, kuzeyde yaşayan ve tarımla uğraşan halkın Boko Haram örgütünün tehditleri nedeniyle Nijerya sınırına yakın tarlaları terk ettiğini, bu nedenle gıda fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Bunun yanı sıra, Nijerya'daki Boko Haram'ın saldırılarından kaçanların da ülkeye sığındığına değinen yetkili, bu göçmenlerin de gıdaya ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Kamerun hükümeti, sene başında ülkenin kuzeyine gıda yardımı yapacağını açıklamıştı ancak henüz bölgeye yardım ulaşmadı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre, 30 binden fazla Nijeryalı Boko Haram'ın saldırılarından kaçarak Kamerun'un kuzeyine göç etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?