banner15

Katar Dışişleri Bakanı Cezayir'de

Cezayirli mevkidaşı Lamamra ile bir araya gelen Atiyye "Katar ve Cezayir'in Suriye konusunda bir görüş ayrılığı söz konusu değil. Her iki ülke de barışçıl çözümden yana" dedi

Katar Dışişleri Bakanı Cezayir'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Resmi temaslarda bulunmak üzere Cezayir'e gelen Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Suriye krizi konusunda Cezayir ve ülkesinin barışçıl siyasi çözümden yana olduklarını söyledi.

Atiyye, Cezayirli mevkidaşı Ramazan Lamamra ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Katar ve Cezayir'in Suriye konusunda bir görüş ayrılığı söz konusu değil. Her iki ülke de barışçıl çözümden yana. Çünkü Suriye konusunda siyasi çözümden başka seçenek yok. Ne var ki Suriye rejimi, bu çağrıları reddetmeye devam ediyor" dedi.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer anlaşmaya da değinen Atiyye, "Anlaşmayı memnuniyetle karşıladık. Uygulamaya koyulmasını temenni ediyoruz. Çünkü biz her zaman siyasi çözümlerden yana olduk" ifadesini kullandı.

Atiyye, Cezayir ve komşusu Fas arasındaki Sahra bölgesi üzerinde yaşanan anlaşmazlığa ilişkin ise konunun BM'ye sunulduğunu ve alacakları karara saygı duyacaklarını belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra da Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye konusundaki çabalarını desteklediklerini, Cenevre-2 Konferansı'nın yapılması için sarf edilen çabaların da başarılı olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Basın toplantısına katılan Cezayir Endüstriyel Kalkınma ve Yatırımı Artırma Bakanı Amara bin Yunus, iki ülke arasındaki ekonomik ortaklık çerçevesinde ülkenin doğusundaki Cicel eyaletinde yapılacak demir çelik fabrikası projesi konusunda anlaşma imzaladıklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48