banner39

Katar, İngilizleri 30'a katladı

Uluslararası Darfur Donörler Konferansı, dün Darfur'un inşası için ihtiyaç olan 7 milyar doları aramaya başladı. Katar 500 milyon dolar verirken, İngilizler 16 milyon dolarlık bir destekte bulunacağını açıkladı.

Afrika 08.04.2013, 11:01 08.04.2013, 12:41
Katar, İngilizleri 30'a katladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan hükümeti ile ülkedeki en büyük silahlı muhalif gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi (AEH) arasında imzalanan barış anlaşması sonrası Darfur'un yeniden inşası çalışmaları da başladı. Altın madenleriyle bilinen Darfur bölgesinde 2003 yılından bu yana çatışmalar sebebiyle binlerce insan hayatını kaybetti.

Uluslararası Darfur Donörler Konferansı dün Katar'ın başkenti Doha'da, bölgenin yeniden inşasını sağlayacak parayı temin edebilmek için çalışmalara başladı. 

Dün başlayan ve bugün de süren Uluslararası Darfur Donörler Konferansı'nda amaç, bölgenin inşası için gerekli olan 7.3 milyar doları bulabilmek. Elde edilecek bu parayla yaklaşık 6 yıl sürecek bir çalışma başlatılacağı belirtiliyor. 

Konferans'ta Katar 500 milyon dolar bağışta bulunduğunu açıklarken, dün İngiltere en 16 milyon dolarlık bir destekte bulunacağını açıklamıştı.  

Konferansa Sudan Devlet Başkanı 1. Yardımcısı Ali Osman Taha, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile BM ve Afrika Birliği temsilcileri de katıldı.

Türkiye'yi temsilen konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin Darfur sorununun çözümü için her türlü desteği verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi. Darfur sorununun çözümü için ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasında donör ülkelere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Bozdağ, 'Türkiye, Darfur'da kalıcı ve adil bir barışın tesisi için Sudan hükümetinin, Arap Birliği'nin, Afrika Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler'in (BM) çabalarını tümüyle desteklemektedir. Darfur konusunda Katar'ın uzun süredir yürüttüğü Doha barış süreci nedeniyle de Katar hükümetinin çabalarını takdirle karşılıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Darfur'daki kargaşa, etnik Afrikalıların Arap egemenliğindeki Sudan Hükümeti'ni ayrımcılıkla suçlayıp, isyan başlattığı 2003 yılından bu yana devam ediyor.

BM, Darfur'daki çatışmalarda 2003 yılından bu yana 300 bin kişinin öldüğünü, yaklaşık 3 milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?