Kenya'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.. Su yok ama 20 saniye el yıkama talimatı var

Kenya'da Kovid-19 nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kenya'da koronavirüs korkusu büyüyor: "Ellerinizi sık sık 20 saniye boyunca yıkayın diyorlar ama o kadar su alacak paramız yok"

Afrika 28.03.2020, 11:56
Kenya'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.. Su yok ama 20 saniye el yıkama talimatı var

Kenya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm gerçekleştikten sonra ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, virüsün yayılmasını önlemek için ülke genelinde saat 19.00-05.00 arasında sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu.

Kenya'da koronavirüs korkusu büyüyorken halk ise şu soruyu soruyor: "Ellerinizi sık sık 20 saniye boyunca yıkayın diyorlar ama o kadar su alacak paramız yok"

Salgınla mücadele kapsamında eğlence mekanları, sinema salonları, gece kulüpleri ve restoranların yeni bir emre kadar kapalı kalacağını belirten Kenyatta, "Sosyal mesafe kuralımız, yeni yaşam tarzımızdır." dedi.

Kenyatta, yasağı ihlal edenlere 10 bin şilin (620 TL) para ya da üç ay hapis cezası verileceğini kaydetti.

Afrika'da Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında Güney Sudan, Güney Afrika, Mısır, Senegal ve Uganda gibi ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Kenya'da şimdiye kadar 31 vaka görülürken, virüs nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?