banner15

Kenya Devlet Başkanı saldırılar için polisi suçladı

Kenya Devlet Başkanı Kenyatta, ülkedeki Şebab saldırılarından doalyı yerel siyasetçileri ve polisi suçladı

Kenya Devlet Başkanı saldırılar için polisi suçladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Eş-Şebab tarafından düzenlenen saldırılarla ilgili yerel politikacıları ve polisi suçladı.

Kenyatta, ulusa sesleniş konuşmasında, saldırılar öncesinde gelen istihbarat bilgileri ve uyarıları dikkate almayan güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açıldığını kaydetti.

Saldırılarda güvenlik zafiyeti yüzünden polis ile bölgedeki siyasetçileri suçlayan Kenyatta, "Bu nedenle bu, Eş-Şebab'ın terörist saldırısı değil. Bölgedeki bazı siyasilerin bu iğrenç saldırıyla bağlantılı olabileceğine yönelik kanıtlar var'' dedi.

Güvenlik görevlilerini de beklenen saldırılarla ilgili istihbarat toplama konusundaki başarısızlık nedeniyle suçlayan Kenyatta, polisin saldırılar karşısındaki görev ve sorumluluğunu ihmal etmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Kenyatta, olaylarda ihmali olan polislerin açığa alındığını ve mahkemede yargılanacaklarını dile getirerek, hükümetin Kenya'da etnik ve siyasi bölünmelere asla izin vermeyeceğini söyledi.

Kenya'nın doğusunda Eş-Şebab örgütü üyelerince, dün Somali sınırı yakınlarındaki Mpeketoni kentinde bir karakol ile iki otele, bugün ise aynı kentin Poromokoni köyüne düzenlenen saldırılarda 62 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 20:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48