banner39

Kenya İmamlar Birliği Başkanına suikast

Kenya İmamları ve Vaizleri Birliği Başkanı Şeyh Muhammed İdris bugün uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Kenya'daki Müslüman kanaat önderleri halka itidal çağrısında bulunuyor

Afrika 10.06.2014, 13:38 10.06.2014, 14:10
Kenya İmamlar Birliği Başkanına suikast

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kenya İmamlar ve Vaizler Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed İdris bugün sabah namazını kılmak üzere gittiği caminin yakınlarında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor. 

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Mombasa Emniyet Müdürü Nelson Merve, "Ailesine ve İslam toplumuna başsağlığı diliyorum" dedi.

Şeyh İdris'in bugün sabah saat 04:00 civarında Mombasa kentinde bulunan Sakine Mescidi yanında öldürüldüğü belirtiliyor. 

Saldırıyla ilgili soruşturmanın başlatıldığını dile getiren Merve, "Gerekli soruşturmalar başladı, şüpheli kişilerle ilgili operasyonlar başlattık. Suçluların bugün bitmeden yakalanmalarını bekliyoruz." dedi.

Emniyet Müdürü Merve ve Kenya'daki Müslüman liderler Mombasa halkını itidalli olmaya davet etti.

Saldırının olduğu bölgeye yakın bir yerde bulunan Manyatta Camisinin müezzini Mbona Hamisi, olayın gelişme şeklini şu sözlerle aktardı; "Sabah saat 04:00 sularında, sabah namazı için abdest alırken silah sesleri duydum. Dışarıya çıkıp baktığımda Muhammed İdris'in vurulduğunu fark ettim. Hastaneye götürülürken hala yaşıyordu, karnından üç defa vurulmuş olduğunu gördüm. Hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti."

Saldırıyla ilgili açıklama yapan İmam Ahmed Kasım da, Kenyalı Müslümanların birlik olup Muhammed İdris'in ailesine destek olmaları gerektiğini dile getirdi. 

Ahmed Kasım, Şeyh İdris için, Mombasa'daki Müslümanları ve Hristiyanları bir araya getirdi ifadelerini kullandı. Kasım, "Bu zor zamanda herkesin birlik olmasını rica ediyorum. Kavga etmenin zamanı değil. Polisler konuyla gerektiği gibi ilgileniyor." dedi.

 

 

banner53
Yorumlar (1)
ABDÜLKADİ 7 yıl önce
SALAM ben adım ABDÜLKADİR Somaliliyim haberde kulandığınız kişi fotoğarafı (Kenya İmamlar Birliği Başkanına suikast) o değıl ama ikisi isimleri aynadır değer somalilidir ve AMERİKADA yaşiyor şimdi
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?