banner39

Kenya tarihinde bir ilk: Ham petrol ihracatı başladı

Doğu Afrika ülkesi Kenya, ilk ham petrol ihracatını gerçekleştirerek, 200 bin varil ham petrol yüklü gemiyi Malezya'ya gönderdi. Ülkede ilk kez İngiliz Şirketi Tullow Oil tarafından 2012 yılında keşfedilen ham petrol rezervinin 750 milyon varil olduğu tahmin ediliyor

Afrika 26.08.2019, 17:31 26.08.2019, 17:46
Kenya tarihinde bir ilk: Ham petrol ihracatı başladı

Kenya, 200 bin varil ham petrol yüklü gemiyi, Mombasa Limanı'nda düzenlenen törenle Malezya'ya uğurladı.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, törende yaptığı konuşmada, "Kenya'nın petrol ve doğal gaz potansiyelini kanıtlamayı başardık. Bu adım ülke tarihi açısından bir dönüm noktasıdır." ifadesini kullandı.

Zenginliklerin Kenya halkının yararına olacağına dikkati çeken Kenyatta, "Kenya'nın petrol ve gaz ihracatında büyük yürüyüşü başladı. Bu adım sadece Kenyalılar için değil bölge halkı için de yeni bir şafak olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kenya, ülkenin kuzey batısındaki Lokichar Havzası'nda çıkartılan günlük 2 bin ila 4 bin varil arasındaki ham petrolü ilk aşamada kara yolu üzerinden özel dizayn edilmiş kamyonlarla Mombasa Limanı'na taşıyor.

Limana getirilen ham petrol, buradan gemilerle yurt dışına ihraç ediliyor.

Hükümet, petrolü taşımak için 2 milyar dolara mal olacak 890 kilometre uzunluğundaki bir boru hattının yapımına başladı. 2021 ortasında tamamlanması öngörülen hattan günde 100 bin varil petrol ihraç edilmesi bekleniyor.

Bu adım ülke tarihi açısından bir dönüm noktası Ancak gelirler doğru kullanılmazsa bu durum Kenya için krize dönüşebilir İngiliz Şirketi Tullow Oil'in 2012'de keşfettiği ham petrol rezervi 750 milyon varil

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?