Kenya'da çok evlilik yasalaştı

Kenya parlamentosu dün akşam gerçekleştirdiği oturumda çok evliliği yasalaştıran tasarıyı kabul etti

Kenya'da çok evlilik yasalaştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kenya parlamentosu dün akşam ülkede çok evliliğin önünü açan yasayı kabul etti. Teklife parlamentodaki bazı kadın milletvekilleri tepki gösterdi, ancak parlamentonun çoğu teklife onay verdi.

Kenya parlamentosunda kabul edilen yasa ile birlikte, mevcut olan evlilik yasası değişmiş oldu. Yasa ile birlikte, bir erkeğe üç kadınla evlenme izni çıkmış oldu. 

Kenya'da zaten yaygın olan çok evlilik bu yasa ile birlikte resmiyet kazanmış oldu. Önceki evlilik kanununa göre, bir erkeğin resmi nikahlı eşi haricinde bulunan eşleri yasal olarak kocasına karşı herhangi bir hakka sahip değildi. Artık tüm eşler aynı haklara sahip olacak.

Teklif edilen yasa tasarısında, erkeğpin evleneceği ikinci eş için ilk eşinin izin vermesi gerekiyor, eşi izin vermediği takdirde erkeğin ikinci bir kadınla evlenemeyeceği öngörülüyordu. Ancak Kenya parlamentosunun dün gece yapılan oturumunda tasarıdan bu cümle çıkardı. Parlamentodaki bazı kadın milletvekilleri buna karşı çıktı ancak oy çoğunluğu ile tasarı parlamentodan geçti.

Yeni yasa ile ilgili açıklama yapan Kenya Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanı Samuel Chepkong, "Önceden, bir erkek tekrar evlendiğinde, eve yeni gelen kadın ikinci veya üçüncü eş diye anılıyordu, ancak artık tüm eşler eşit hakka sahip olacak ve ikinci veya üçüncü gibi ifadeler kullanılmayacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 17:39
banner53
YORUM EKLE

banner39