Kenya'da gerginlik sürüyor

Kenya'da geçtiğimiz günlerde bir Müslüman aliminin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülkede gerginlik tırmanmaya başladı, Mombasa'ya takviye güvenlik gücü sevk edildi

Kenya'da gerginlik sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kenyalı yetkililer, Mombosa'nın "Makaburi" olarak bilinen tanınmış imamlarından Şeyh Ebubekir Şerif'in öldürülmesinin ardından, öfkeli Müslümanların olay çıkarabileceği endişesiyle alarma geçti.

Bölgedeki durumla ilgili açıklama yapan yerel yetkililerden Nelson Marwa, kendilerine izinli gösteri yapılacağına dair bilgi gelmediğini ancak bazı gençlerin huzuru bozmaya çalışabileceği düşüncesiyle alarma geçtiklerini kaydetti.

Marwa, bölgedeki kilise ve camilerde güvenlik önlemlerini sıkılaştıracaklarını ifade ederken, yerel yetkililer ve güvenlik kaynakları, Kwale ve Kilifi bölgelerinden Mombasa'ya ek güvenlik gücü sevk edildiğini kaydetti.

Şeyh Ebubekir Şerif,  Şanzu bölgesinde, salı günü kimliği belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısında hayatını kaybetmişti.

Şerif'in, Kenya'nın kıyı kesiminde tanınan ve sözünü sakınmayan imamlardan olduğu ve çok fazla takipçisi bulunduğu biliniyor. Şerif'in Majengo'da imamlık yaptığı Şuheda Camisi, şubatta, "Müslüman gençlerin radikalleştirilmesi için kullanıldığı" gerekçesiyle polis baskınına uğramıştı. 

Daha sonra camide bu tür faaliyetlerin yapılmadığı anlaşılarak gözaltına alınan yaklaşık yüz kişi bir ay sonra serbest bırakılmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM)'nin Somali'de faaliyet gösteren Eş-Şebab örgütüne destek vermekle itham ettiği Şerif, Nairobi'de 2010'da bir kişinin öldüğü bir saldırıyla ilgili dava kapsamında bu hafta mahkemeye çıkacaktı. 

Şerif, yakın zamanda yaptığı açıklamalarında, "sıranın kendisine geldiğini" ve terörle mücadele birimleri tarafından izlendiğini söylüyordu. 

Şuheda Camisi ile bağlantılı imamlar Şeyh İbrahim Ömer ve Şeyh Abud Rogo da benzer şekilde, aynı yol üzerinde öldürülmüş, ölümleri tepkilere ve protestolara neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 09:10
banner53
YORUM EKLE

banner39