banner39

Kenya'da iki Müslüman STK kara listede

Kenya'da iki Müslüman kuruluş Şebab örgütü ile bağlantılı olduğu iddiasıyla terör listesine alındı

Afrika 15.04.2015, 15:11 15.04.2015, 15:11
Kenya'da iki Müslüman STK kara listede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya’da geçtiğimiz hafta bir üniversiteye düzenlenen saldırılardan sonra El-Şebab örgütüne destek verdiği iddiasıyla iki İslami grubu kara listeye alındı.

Haki Afrika ve Müslüman İnsan Hakları Derneği isimli iki kuruluş, Şebab ile bağlantılı olduğu ve ona destek verdiği iddiasıyla Kenya hükümeti tarafından oluşturulan terör bağlantılı kuruluşlar listesine dahil edildi. Listede şu ana kadar 86 kuruluş bulunuyordu.

Haki Afrika yöneticilerinden Hüseyin Halid, banka hesaplarının dondurulduğunu belirterek ülke yönetiminin kendisine ulaşan yanlış bir istihbarat sebebiyle bu kararı aldığını düşündüklerini söyledi. Hüseyin, yanlışlığını en kısa sürede çözüleceğine inandığını belirtti.

Haki Afrika’nın daha önce ‘radikal’ eğilimli gençlerle Kenya yönetimi arasında aracılık yaptığını belirten Hüseyin, derneği karalamak isteyen grupların hükümeti yanlış yönlendirdiğini ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Kenya İnsan Hakları Komisyonu’nun da dahil olduğu 15 sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama yaparak STK’ların terör listesine alınmasının endişe verici olduğunu kaydetti. Açıklamada sivil toplum ve hükümetin şiddet içeren provokatif eylemlerle mücadele etmek için beraber çalışması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?