banner15

Kenya'daki çatışmalarda 22 kişi öldü

Kenya'da meydana gelen şiddet olaylarında en az 22 kişi öldü

Kenya'daki çatışmalarda 22 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya’nın sahil bölgesinde meydana gelen şiddet olaylarında en az 22 kişinin öldüğü bildirildi.

Kenya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mwenda Njoka, kendisine ulaşan bilgilere göre Tana Nehri bölgesindeki olaylarda en az 22 kişinin öldüğünü söyledi. Kesin ölü sayısını belirlemek amacıyla bölge idaresiyle temas halinde olduklarını belirten Njoka’nın verdiği bilgiye göre ölümler, Tana Nehri bölgesindeki Garsen ve Hindi adlı yerleşim merkezlerinde meydana geldi.

Hindi, geçen ay Somali bağlantılı Eşşebab'ın 60 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırısının gerçekleştiği Lamu bölgesindeki Mpeketoni kasabasının yakınında yer alıyor.

Ölümlerin Eşşebab örgütüyle bağlantısı bulunmadığını belirten Njoka, “Aldığımız ilk bilgiler saldırıya teröristlerin karışmadığını gösteriyor. Bu yerel bir mesele” diye konuştu. Njoka, bölge halkının güvenliğinin sağlanması için bölgede sıkı koruma tedbirleri alındığını kaydetti.

Kenya Ulusal Afet Operasyonları Merkezi’nin haber paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada da Garsen ve Hindi'de çatışmalar çıktığı doğrulandı ancak ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

AA’ya konuşan Tana Nehri bölgesi eski milletvekili Godana Gaddae Dhadho, olayların meydana geldiği yerlerde evlerin de yakıldığını bildirdi. Ölümlere yol açan saldırıların sorumluluğunun kime ait olduğunu belirlemenin zorluğuna dikkat çeken Dhadho, bunun Tana Nehri bölgesi halkı arasındaki bir iç mesele olabileceğini söyledi.

Olayın kendisinde "birilerinin bölgeyi karıştırmaya çalıştığı" izlenimi oluşturduğuna işaret eden Dhadho, “Birileri etnik gerilim yaratmak istiyor. Burası eskiden beri birbirleriyle kanlı bıçaklı olan Orma ve Pokomo toplumlarının yaşadığı bir bölge” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48