Kenya'daki oy sayımında Kenyatta önde

Kenya'da devlet başkanlığı seçiminde oyların sayımı devam ediyor. Son oranlara göre Kenyatta yarışı önde götürüyor

Kenya'daki oy sayımında Kenyatta önde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kenya'da pazartesi günü yapılan devlet başkanlığı seçimi için oy sayımı sürerken, Başbakan Yardımcısı Uhuru Kenyatta şimdilik seçim yarışını önde götürüyor.

Bölgelerden gelen oyların üçte ikisinin sayıldığı, şu ana kadarki verilere göre Kenyatta'nın 4,5 milyon, en yakın rakibi Başbakan Raila Odinga'nınsa 4 milyon oy topladığı bildirildi.

Adaylardan birinin 2. tura gereksinim duyulmadan devlet başkanı seçilebilmesi için ilk turda oyların en az yüzde 50'sini alması gerekiyor.

Sayım süreci sırasında çıkan teknik sorunlar nedeniyle oyların elle sayılmasına başlanmış, çok sayıda oyun seçim kurallarına uygun olmadığının ortaya çıkması da bir başka soruna yol açmıştı.

Adayların hanesine yazılamayan sorunlu oyların genel oy toplamına eklenmesi kararı, adaylardan herhangi birinin yüzde 50 oy oranını tutturması zorlaştığı için, 2. tur olasılığını gündeme getirmişti.

Kenya'da 2007 yılındaki devlet başkanlığı seçimi kanlı bitmişti. Adayların destekçileri arasında çıkan çatışmalarda binden fazla kişi ölmüştü.

Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'nın oğlu Uhuru Kenyatta'nın, gelecek ay 2007 yılındaki olaylarla bağlantılı olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne çıkması bekleniyor.

Tahmin edilenden uzun süren oy sayımının bugün tamamlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2013, 10:27
banner53
YORUM EKLE

banner39