banner15

Kenya'daki saldırılarla ilgili gözaltılar

Kenya'da bu hafta meydana gelen ve yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarla ilgili bazı kişilerin gözaltına alındıkları bildirildi

Kenya'daki saldırılarla ilgili gözaltılar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kenya'da bu hafta başında başlayan ve yaklaşık 60 kişinin ölmesine neden olan saldırılarla ilgili bugün birtakim kişilerin gözaltına alındıkları bildirildi.

Kenya güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, pazar günü başlayan ve arkasında Eş Şebab'ın olduğu düşünülen saldırılarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bazı kişilerin gözaltına alındıkları bildirildi. İki gün ard arda gerçekleşen ve 60 kişinin ölmesine neden olan saldırılarla ilgili gözaltına alınan kişilerin aralarında saldırıları gerçekleştiren grupların elebaşlarının da oldukları belirtiliyor.

Gözaltına alınanların arasında bir de sosyal medya kullanıcısı olduğu bildirildi. Bu kişinin, Eş Şebab adına sosyal medya çalışmaları yürüttüğü ifade ediliyor.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ise, Eş-Şebab tarafından düzenlenen saldırılarla ilgili yerel politikacıları ve polisi suçladı.

Kenyatta, ulusa sesleniş konuşmasında, saldırılar öncesinde gelen istihbarat bilgileri ve uyarıları dikkate almayan güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açıldığını kaydetti.

Saldırılarda güvenlik zafiyeti yüzünden polis ile bölgedeki siyasetçileri suçlayan Kenyatta, "Bu nedenle bu, Eş-Şebab'ın terörist saldırısı değil. Bölgedeki bazı siyasilerin bu iğrenç saldırıyla bağlantılı olabileceğine yönelik kanıtlar var'' dedi.

Güvenlik görevlilerini de beklenen saldırılarla ilgili istihbarat toplama konusundaki başarısızlık nedeniyle suçlayan Kenyatta, polisin saldırılar karşısındaki görev ve sorumluluğunu ihmal etmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48