Kolombiya'da bir aylık ateşkes

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), arabulucu ülkelerin çağrısı üzerine bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı

Kolombiya'da bir aylık ateşkes

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), ülkede bir ay süresince geçerli olacak tek taraflı ateşkes ilan etti.

FARC'dan yapılan açıklamada, örgütün 20 Temmuz itibariyle tüm saldırılarını durduracağı ve tek taraflı ateşkesin bir ay süreceği bildirildi.

Açıklamada ateşkes kararının, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yürütülen barış görüşmelerde arabuluculuk yapan Norveç ve Küba'nın taraflara itidal çağrısında bulunması üzerine alındığı da belirtildi.

FARC ile Küba'da yürütülen barış görüşmelerinde hükümeti temsil eden başmüzakereci Humberto de la Calle, hafta başında El Tiempo gazetesine verdiği demeçte, hükümet heyetinin müzakere masasından kalkma olasılığının bulunduğunu söylemişti.

Kolombiya'da yapılan bir anket de, halkın yüzde 75'inin, hükümet ile FARC arasında bir barış anlaşması imzalanacağına, yüzde 80'inin de, FARC'ın, barış görüşmeleri için "meşru amaçlara" sahip olduğuna inanmadığını ortaya koymuştu.

Öte yandan FARC sözcüsü Ivan Marquez, Havana'da yayınladığı bildiride, "görüşmelerin başarısızlığını öngören seslere kulak asmayacaklarını" belirtmişti.

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı mücadelede 220 bin kişi yaşamını yitirdi, 5 milyon kişi yerlerinden oldu. FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri, Kasım 2012'de Havana'da başladı.

Görüşmeler, son dönemde FARC'ın ilan ettiği tek taraflı ateşkesi askıya alması ve Kolombiya hükümetinin mayıs ayında gerillalara yönelik hava saldırılarını yeniden başlatmasıyla sıkıntıya girmişti.

Barış görüşmelerinin önceki turlarında isyancıların siyasete katılımı, toprak reformu ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konularında anlaşmaya varılırken yargı süreci ve mağdurlara ödenecek tazminat konularında ise henüz ilerleme kaydedilemedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 18:09
banner53
YORUM EKLE

banner39