banner39

Kongo ordusu, Ruandalıların bir bölgesini ele geçirdi

Demokratik Kongo ordusu Ruandalı ayrılıkçıların elindeki bir bölgenin kontrolünü ele geçirdi

Afrika 13.01.2016, 12:41 13.01.2016, 12:59
Kongo ordusu, Ruandalıların bir bölgesini ele geçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ordunun, Ruandalı ayrılıkçıların elindeki bir bölgenin kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

Ülkede ayrılıkçılara karşı başlatılan Sokola 1 operasyonlarını yürüten ordu sözcüsü Yüzbaşı Mak Hazukay, Demokratik Kongo Silahlı Güçleri (FARDC) ile Ruanda'nın Kurtuluşu Demokratik Güçleri'ne (FDLR) bağlı Ruandalı ayrılıkçılar arasında şiddetli bir çatışma çıktığını belirterek, çatışma sonucunda askerlerin ayrılıkçıların elindeki Mbwavinyo bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Çatışma sırasında ölü veya yaralının olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Hazukay, FDLR'nin kalesi olarak sayılan Mbwavinyo ile birlikte hafta sonundan bu yana ayrılıkçıların elinden alınan bölge sayısının 5'e çıktığını ifade etti.

Öte yandan askeri yetkililerden General Leon Mushale, FARDC'nin 2015 yılında binden fazla Ruandalı ayrılıkçıyı etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

FDLR'nin Kuzey Kivu eyaletindeki Miriki'ye düzenlediği ve 18 kişinin öldüğü saldırıdan sonra ayrılıkçıların faaliyet gösterdiği ülkenin doğusundaki Lubero bölgesinde hafta sonu ayrılıkçılara yönelik operasyon başlatılmıştı.

Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık 800 bin Tutsinin ölümüne neden olan soykırımdan sonra ülkeden kaçan FDLR ayrılıkçıları, Demokratik Kongo'nun Ruanda sınırında sivillere yönelik saldırılar düzenliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?