banner39

Kongo seçimlerine günler kala oylama makineleri yakıldı

Kongo'da Cumhurbaşkanı seçimine günler kala başkent Kinşasa'daki Seçim Komisyonuna ait depoda yangın çıktı. 7 bin elektronik oylama makinesi yandı

Afrika 14.12.2018, 10:04
Kongo seçimlerine günler kala oylama makineleri yakıldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) cumhurbaşkanı seçimine günler kala Seçim Komisyonuna (CENI) ait depoda çıkan yangında, 7 bin elektronik oylama makinesi yandı. Türkiye mezunu Ahmed Usein de milletvekili olmak için aday olarak katılacağı seçim öncesi meydana gelen olayla ilgili olarak açıklama yapan İçişleri Bakanı Henri Lova Sakanyi, başkent Kinşasa'da meydana gelen yangında, elektronik oylama makineleriyle çok sayıda oy kabini ve seçim aracının da yandığını söyledi.

Yangının kundaklama sonucu çıktığına ilişkin ipuçlarının varlığına işaret eden Sakanyi, demokrasiye leke vurulmak istendiğini ancak seçim sürecinin sekteye uğramayacağını ifade etti.Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Diğer yandan, 23 Aralık'ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak muhalif aday Martin Fayulu'nun seçim mitinginde çıkan olaylarda 5 kişi öldü.

Önceki gün, yine Fayulu taraftarlarının düzenlediği seçim mitinginde güvenlik güçleri ile katılımcılar arasında çıkan arbedede, 2 kişi açılan ateş sonucu hayatını kaybetmiş aralarında polislerin de bulunduğu 43 kişi yaralanmıştı. Olaylarda ayrıca 27 kişi gözaltına alınmıştı.

Birleşmiş Milletler, Fayulu karşıtı eylemleri kınayarak KDC'li yetkilileri olayları kontrol altına almaya çağırdı.

Martin Fayulu, 7 muhalefet partisinin İsviçre'de yürüttüğü müzakereler sonucu 12 Kasım'da çatı aday olarak belirlenmişti. Ancak 2 muhalefet partisi uzlaşıdan vazgeçmişti.

AB, 23 Aralık'taki seçimlerde yarışacak cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Ramazani Shadary'e yönelik yaptırımları uzatma kararı almıştı.

Fayulu, 23 Aralık'ta düzenlenecek seçimde, ülkeyi 2001'den bu yana yöneten Cumhurbaşkanı Joseph Kabila'nın ve iktidar koalisyonunun adayı, eski içişleri bakanlarından Emmanuel Ramazani Shadary’e karşı yarışacak.

Kongo 18 Temmuz 2018 tarihinde ülkede bulunan FETÖ okullarını Türkiye Marif Vakfı'na devretmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?