Kongo'da M23 isyancıları endişesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde silahlı mücadeleye son verdiklerini açıklayan M23 isyancılarının silahlı faaliyetlerine tekrar başlayabilecekleri bildirildi

Afrika 14.01.2014, 00:35 14.01.2014, 00:35
Kongo'da M23 isyancıları endişesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC) silahlı mücadeleye son verdiklerini açıklayan M23 isyancılarının, faaliyetlerine tekrar başlayabilecekleri bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki son gelişmeleri ele aldı. Toplantıda Konsey'e brifing veren BM Genel Sekreteri'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Martin Kobler, M23 isyancılarının tekrar harekete geçtiklerini ve yeni üyeler topladıklarını söyledi.

DKC hükümetinin M23 isyancılarını silahsızlandırma çalışmalarını hızlandırması gerektiğini vurgulayan Kobler, "Uganda ve Ruanda hükümetlerinden, M23 unsurlarının bu ülkelerin topraklarında örgütlenme ve savaşçı eğitmelerine izin vermemeleri konusunda dikkatli olmalarını istiyoruz. M23'ün yeniden silahlı faaliyetlere başlamasını kabul edemeyiz" dedi.

DKC içinde silahlı grupların halen güçlü olduklarını bildiren Kobler, ülkedeki barış gücü operasyonu ve insansız hava araçları ile bu grupları gözetlediklerini ve gerektiği anda müdahale edecekleri uyarısını yaptı.

DKC'de hükümet ile kasım ayında silahlı mücadeleye son verdiklerini açıklayan M23 hareketi arasında aralık ayında barış anlaşması imzalanmıştı. Kenya'nın başkenti Nairobi'de imzalanan anlaşma kapsamında, örgüt üyelerinin silahsızlandırılması ve siyasi bir parti kurması kararlaştırılmıştı.

Nisan 2012'de DKC'nin doğusunda isyan başlatan örgüte Uganda ve Ruanda'nın destek verdiği iddia edilmiş ancak iki ülke de bu iddiaları yalanlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?