banner39

Kongo'da, Ruanda eğitimli Burundi isyancıları yakalandı

Kongo'nun doğusunda, ruanda'da eitim gördükleri doğrulanan 100'e yakın Burundili ayrılıkçı tespit edildi

Afrika 14.01.2016, 09:49 14.01.2016, 09:54
Kongo'da, Ruanda eğitimli Burundi isyancıları yakalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, Burundi hükümetini istikrarsızlaştırmak isteyen 100 kadar ayrılıkçının bulunduğu bildirildi.

Kongo'nun doğusunda Burundili ayrılıkçı bir grubun olup olmadığını araştırmak için hafta başında oluşturulan komisyonun üyelerinden milletvekili Justin Bitakwira, araştırmalar sonucunda Uvira ve Ruzizi bölgesinde Burundi hükümetini istikrarsızlaştırmayı amaçlayan 100 civarında Burundili ayrılıkçının tespit edildiğini ve bunlardan 43'ünün gözaltına alındığını açıkladı.

Demokratik Kongolu General Gustave Bahati de gözaltına alınan gençlerin Ruanda'da eğitim gördüklerini itiraf ettiklerini söyledi.

Burundi Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe geçen ay, Ruanda'ya sığınan bazı Burundililerin isyan çıkarmak amacıyla silahlı gruplara katıldığını açıklamıştı. Ancak Ruanda iddiaları yalanlamıştı.

Burundi, 13 Mayıs'ta eski Genelkurmay Başkanı General Godefroid Niyombare'nin önderliğinde düzenlenen başarısız darbe girişimine sahne olmuştu. Çok sayıda subay, başarısız girişimin ardından Ruanda başta olmak üzere komşu ülkelere kaçmış, ülkedeki şiddet olaylarında da 150'den fazla kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?