banner39

Kongo’nun Ebola ile imtihanı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kivu yerleşiminde ortaya çıkan Ebola virüsü, insanların hayatına mal oluyor. Ülkede yaşayan insanlar, Kivu’da yaşanan çatışmalardan dolayı gerekli müdahalenin yapılamayacağından endişe duyuyorlar. 

Afrika 03.08.2018, 16:56 03.08.2018, 17:00
Kongo’nun Ebola ile imtihanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ebola virüsü ile savaşıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin Ekvator yerleşiminde görülen ancak yakın zamana kadar önü alınamayan virüs, şimdi de Kivu yerleşiminde ortaya çıktı.

Sağlık görevlileri, daha önceki ebola virüsleri için kullanılan aşıların bu sefer işe yaramayabileceğinden endişe ediyorlar. Kivu’daki ebola türünün daha öncekilerden farklı olabileceğini düşünüyorlar.

Ülkede, Haziran’ın ortasından bugüne kadar en az 20 kişinin virüs nedeniyle öldüğü bildirildi. Test yapılan altı kişinin dördünde virüs tespit edildi. Kivu’da görülen virüsün ülkeye hızla yayılmasından korkuluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), salgın bölgesinde hükümetle milis güçleri arasında yaşanan çatışmalardan dolayı, gerekli tıbbi önlemlerin alınamayabileceğini açıkladı.

Ülkede bir milyondan fazla insan çatışmalardan dolayı komşu ülkeler olan Uganda ve Ruanda’ya sığınmak zorunda kalmıştı.
 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?