banner15

Körfez ülkeleri 'Mısır'ın tarım ürünleri yasağını' kaldırdı

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Kuveyt'in ülkesine yönelik tarım ürünleri yasağını kaldırdığını bildirdi.

Körfez ülkeleri 'Mısır'ın tarım ürünleri yasağını' kaldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Tarım Bakanı Abdulmunim el-Benna, yaptığı yazılı açıklamada, üç Körfez ülkesinin Mısır tarım ürünlerine getirdiği yasağı kaldırdığını belirterek, "Karar, söz konusu ülkelerin yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda alındı." ifadelerini kullandı.

Mısırlı bir heyetin BAE, Bahreyn ve Kuveyt turu yaptığını kaydeden Benna, ziyaretlerin söz konusu ülkelerin tarım ürünleri ticaretiyle ilgili resmi kurumları arasında iletişim kolaylığı ve ihracat sistemine tavsiyeleriyle sonuçlandığını belirtti.

Benna, kriterlere uymaması halinde ülkedeki tüm ürünler için ithalat yasağı getirilmesi yerine yalnızca sorunlu ürünün ithalatının durması için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi bazı Arap ülkeleri, geçen aylarda "pestisit kalıntıları oranlarının yasal sınırdan yüksek" çıkması nedeniyle Mısır tarım ürünlerinin ülkeye girişine yasak getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35