banner39

Koronavirüs önlemleri ve vakaları artıyor

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs dünyada yayılmaya devam ederken, virüsün görüldüğü ülkelerde alınan tedbirler de artıyor.

Afrika 09.03.2020, 23:36
Koronavirüs önlemleri ve vakaları artıyor

Bangladeş'te, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yurt dışından gelen yolcuların, havalimanında tabi tutulacakları kontrolde hastalık belirtisi göstermeleri halinde iki hafta karantinada kalacakları bildirildi.

Dhaka Tribune'ün haberine göre, Bangladeşli yetkililer, Kovid-19'un yayılmasını engellemek amacıyla Çin, İtalya, Güney Kore, Singapur, İran ve Tayland'dan dönen vatandaşlarına, 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları çağrısında bulundu.

Başkent Dakka'daki Hazrat Shahjalal Uluslararası Havalimanı'nda görevli sağlık memuru Mohammad Shahriar Sazzad, havalimanında yapılacak sağlık taramasında ateşi 37,7 derece ve üzeri çıkanların, Kuwait Maitree Hastanesi'nde karantinaya alınacaklarını ifade etti.

Epidemiyoloji Hastalık Kontrol ve Araştırma Enstitüsü (IEDRC) yetkililerinden Dr. Meerjady Sabrina Flora da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkeye giriş yapan tüm yolcuların, geldiği ülkeye bakılmaksızın sağlık taramasından geçirileceğini bildirdi.

Virüs bulaşanların hastanede gözetim altında tutulacağını belirten Flora, her yolcunun iki hafta boyunca kendi kendini karantinaya almasının tavsiye edildiğini sözlerine ekledi.

IEDRC'ye göre, 21 Ocak'tan bu yana ülkeye hava, kara ve deniz yoluyla giriş yapan 511 bin 660 yolcu sağlık taramasından geçirildi ve hiçbirinde Kovid-19'a rastlanmadı.

IEDRC, dün 3 Bangladeş vatandaşında Kovid-19 virüsüne rastlandığını belirtmişti.

ABD'de koronavirüs tespit edilen bir rahip 500 kişi ile tokalaşmış

ABD'nin başkenti Washington'da Kovid-19 tespit edilen bir rahibin, en son vaazında 500'den fazla kişi ile el sıkıştığı belirtildi.

Başkentteki ilk teyitli Kovid-19 hastası olan rahip Timothy Cole'un, Washington'a bağlı George Town bölgesinde bulunan Reverend Timothy Cole of Christ Church kilisesinde görev yaptığı kaydedildi.

Cumartesi gecesi hastalığa ilişkin belirtiler göstermesi üzerine hastaneye giden ve yapılan testler sonucu Kovid-19 tespit edilen Cole'un, o zaman kadar kilisede üç ayin düzenlediği ve bu süreçte 500'den fazla kişi ile el sıkıştığı vurgulandı.

Washington Valisi Muriel Bowser, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 24 Şubat ile 3 Mart arasında söz konusu kiliseye giden herkese kendilerini karantinaya almaları çağrısında bulundu.

Timothy Cole of Christ Church kilisesi ise Rahip Cole'un sonuçlarının pozitif çıkmasından itibaren tüm hizmetlerin, toplantıların ve diğer etkinliklerin bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığını duyurdu.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde vaka sayısı 7'ye yükseldi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Kovid-19'a ilişkin vaka sayısı 7'ye yükseldi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, gazetecilere yaptığı açıklamada, virüs tespit edilen 4 vatandaşın İtalya'dan dönen yolcular arasında olduğunu kaydetti.

Bakan Mkhize, "Virüs tespit edilen 4 vatandaş ile karantinaya alınan kişi sayısı 7'ye yükseldi." dedi.

Virüs tespit edilenler arasında 38 ile 45 yaşında iki kişinin yanı sıra bir de evli çift bulunuyor.

Güney Afrika'da ilk Kovid-19 vakası İtalya'dan ülkeye seyahat eden bir kişide tespit edilmişti.

Afrika kıtasında Cezayir, Senegal, Mısır, Fas, Nijerya, Tunus, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Togo ve Fas'ta Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 94'e ulaştı.

Tunus'ta vaka sayısı 5'e yükseldi

Tunus'ta 3 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgına yakalananların sayısı 5'e yükseldi. 

Tunus resmi ajansı TAP'ın sağlık yetkililerine dayandırdığı haberine göre, ülkenin doğusundaki El-Mehdiye ile kuzeydeki başkent Tunus ve Benzerte illerinde birer kişide daha virüs tespit edildi. 

Haberde, son vakalarla ülkede salgına yakalananların sayısının 5'e yükseldiği kaydedildi. 

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Direktörü ve Kovid-19'la Mücadele Komitesi üyesi Şükri Hamude ise düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsle mücadele kapsamında 2 binden fazla kişinin evlerinde karantina altına alındığını, bunlardan yaklaşık 600'ünün gözlem süresini tamamladığını söyledi.

Hamude, "Hastalığın yayılmasını önlemek için daha sıkı tedbirler alınması gerekiyor. Bu bağlamda yeni izolasyon alanları hazırlanıyor." dedi.

Mısır'da geniş katılımlı tüm faaliyetler iptal edildi 

Koronavirüs nedeniyle dün 1 kişinin hayatını kaybettiği Mısır'da ise hükümet, geniş katılımlı tüm etkinliklerin iptal edilmesine karar verdi.

Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ülkede yüksek oranda katılım ya da vatandaşların büyük gruplar halinde iller arasında hareketini içeren tüm etkinlikler ikinci bir duyuruya kadar iptal edilmiştir." denildi. 

Söz konusu kararın koronavirüsle mücadele kapsamında alındığına işaret edilen açıklamada, ilgili kurumların yeni kararı uygulamaya başlayacağı belirtildi. 

Mısır Sağlık Bakanlığı, dün ülkeye bir hafta önce gelen bir Alman vatandaşının yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini, bunun, söz konusu virüs nedeniyle ülkedeki ilk ölüm vakası olduğunu duyurmuştu. Bakanlık ayrıca ülkede Kovid-19'a yakalanan kişi sayısının 55'e yükseldiğini bildirmişti.

Cezayir, Milano'ya uçuşları askıya alıyor 

Cezayir Hava Yolları Şirketi, İtalya'nın Milano kentine yönelik uçuşların geçici olarak durdurulacağını açıkladı. 

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs nedeniyle yarından itibaren Milano seferlerinin askıya alınacağı kaydedildi. 

Cezayir Sağlık Bakanlığı, dün, ülkedeki Kovid-19 vaka sayısının 20'ye yükseldiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?