Korsan olmadan önce balıkçıydılar

Afrika'nın en uzun okyanus şeridine sahip Somali, korsanlarıyla Hint Okyanusu'nda denizcilerin korkulu rüyası.

Korsan olmadan önce balıkçıydılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Neredeyse çeyrek yüzyıldır iç savaş yaşanan Somali'nin kıyıları da yabancı ülke balıkçılarının işgali altında. Japonya, Kore gibi ülkelerin Somali kıyılarından yıllık 300 milyon dolarlık balık avladıkları iddia ediliyor.

Somali kıyılarını sadece komşu ülkeler tehdit etmiyor. Avrupalı gemilerin zehirli atıklarını Somali açıklarında denize boşaltması da ülkenin önemli sorunlarının başında geliyor. Bu durum 2005 yılında BM raporuyla da tescillenmiş. Zaman'ın haberine göre, en önemli gelir kaynakları olan denizlerini yabancı ülkelere kaptırmak istemeyen Somalili balıkçılar, kıyılarını korumak için milis birlikler kurmuş.

Merkezi yönetimin olmadığı ülkede kıyıları korumak için kurulan milisler zamanla gemi ve adam kaçıran korsanlara dönüşmüş. Fidyelerle yılda 100 milyon dolar kazandıkları söyleniyor. Bunu da kendilerinden çalınanları geri almak olarak değerlendiriyorlar. Asıl işleri olan balıkçılık ise günden güne dibe vurmuş. Bir zamanlar büyük gemilerle yapılan orkinos, köpek bağılı ve kılıç balığı avcılığı artık dört metrelik teknelerle yapılıyor.

Yıllar önce Avrupa ülkelerine balık ihraç eden Somali şimdi kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Başkent Mogadişu'nun tek balıkçı limanından her sabah okyanusa açılan balıkçılar ailelerini geçindirebilmek için her türlü teknolojik donanıma sahip yabancı balıkçı gemileri ve azgın dalgalarla mücadele veriyor. Günün sonunda kıyıya gelen teknelerden balıklar indiriliyor.

Küçük balıklar Somali halkı tarafından tüketiliyor. Büyük balıklar ise ihracat için paketleniyor. İlkel şartlarda yapılan balıkçılıkla günde 5 dolar kazanabiliyorlar. Eski günlerini arayan balıkçılar, Somali'de her şeyin bir gün düzeleceğini ümit ediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 08:05
banner53
YORUM EKLE

banner39