banner39

Kuzey Darfur'da bu hafta 10 bin aile yerinden edildi

Kuzey Darfur'da çiftçiler ve çobanlar arasındaki sürtüşmelerden sonra 6,847 aile Sortony kampına taşındı

Afrika 21.02.2020, 09:54
Kuzey Darfur'da bu hafta 10 bin aile yerinden edildi

Sudan'ın İnsani Yardım Komisyonu'na (HAC) göre, Çad sınırındaki El Tina bölgesinde çatışma ve Kabkabiya bölgesinde çiftçiler ve çobanlar arasındaki sürtünme, bu hafta Kuzey Darfur'da 10.000'den fazla aileyi yerinden etti.

İnsani Yardım Koordinatörü İbrahim Ahmed Hamid, resmi Sudan Haber Ajansı'na (SUNA) geçtiğimiz günlerde Chadian El Tina bölgesinde bir çatışma meydana geldiğini ve 3.185 aileyi Sudan El Tina'ya ittiğini söyledi. Bunlar arasında Chadian aileleri de var.

Hamid, Kabarakabiya bölgesinde çiftçiler ve çobanlar arasındaki sürtüşmelerden sonra 6,847 aile Sortony kampına taşındığını söylüyor.

19 Şubat tarihinde, Kuzey Darfur'un vekili Majör Malik El Tayeb Khojali, Sudanlı mültecilerin Çad ülkesinden Sudan ve Çad sınırındaki bölgeye geri dönme koşullarını denetledi.

Radio Dabanga tarafından 9 Şubat'ta bildirildiği üzere , Batı Darfur'daki El Geneina'da son zamanlarda hükümet kurumlarına sığınan yeni yerlerinden edilen insanlar , kötü insani koşullar ve su ve gıda eksikliği ile ilgili şikayetlerini yinelediler. BM Mülteci ajansı (UNHCR), yerinden edilmiş 300'den fazla insanın Çad'daki bir mülteci kampına transfer edildiğini doğruladı.

BMMYK yaptığı açıklamada, El Geneina'daki son şiddet olayının geçen aydan bu yana 11.000'den fazla insanın komşu Çad'a mülteci olarak kaçmasına neden olduğunu doğruladı . Bunların 4.000'i yalnızca geçen hafta boyunca kaçtı ve çatışmaların dahili olarak 46.000'in yerini aldığı tahmin ediliyor. Açıklama, acil yardıma muhtaç olan bu yeni yerinden edilmiş insanları da içeriyor. “Ancak mülteci gelişlerinin oranı kapasitemizi geçme riski taşıyor” dedi.

Kaynak: Radio Dabanga, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?